Suarez07 kérdése:

Egy liftben áll egy 560 N súlyú fiú. Adjuk meg a lábaira ható nyomóerőt?


A, amikor a lift áll

B, amikor a lift lefelé halad v=3 m/s sebességgel

C, amikor a lift gyorsul lefelé 4m/snégyzet gyorsulással

D, amikor gyorsul felfelé 4 m/snégyzet gyorsulással


Segítséget kérnék, nem megy...



2012. szept. 12. 17:56
 1/1 anonim ***** válasza:

F=m*a

Amikor áll, akkor 560N=m*g

g nehézségi gyorsulás vehető 10-nek. m=56kg


A: 560N (F=m*a, csak a g hat.)

B: 560N (nincs külön gyorsulás)

C: F=m*a

a-ban viszont most benne van a g és lift gyorsulása is.

a=g-4=10-4

F=56*6

D: ugyanaz, csak a=g+4

F=56*14



C és D esetben: a lefelé gyorsulás csökkenti a súlyt, a fölfelé az növeli.


Úgy lehet megjegyezni, hogy amikor a lift lefelé gyorsul g-vel. Akkor az azt jelenti, hogy szabadesésben zuhan. Szabadesésben az emberek elkezdenek lebegni a lifben, ők is szabadon esnek. Tehát lefelé gyorsulásnál ki kell vonni.

F=m*a=m*(g-g)=0.

2012. szept. 13. 12:17