Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ferde hajitas es vizszinte...

Ferde hajitas es vizszinte hajitas lesz?

Figyelt kérdés

Van egy epulet(tehat magasabbrol indul a test mint a felszin) emirol ferden elhajtunk egy testet.

A kerdes az hogy mennyi ido mulva er foldet?

Helyes-e a kovetkezo gondolatmenet: a epulet tetejerol ferden elhajitott test eler egy maximalis magassagot a hajitas soran(az idaig eltelt ido legyen ez az ido t1, ezt konnyen kitudom szamolni), es innen a maximalis magassagtol ami ugye az epluet felett van, inenntol kezdve vizszintes hajitas van egy kezdosebesseggel addig amig foldet nem er a test. (a maxiamlis magassagtol a foldet eresig az ido t2 amit szinten meg tudok ahtarozni).

Amikor a ket idot osszeadom megsem talal a megoldassal.


Meg annyi, hogy a vizszintes resznel azt irtam fel hogy y=g/t*t2^2 es innen jott ki a t2, mert ugye felbontva a mozgast a test fuggoleegsen ugy mozog mint szabadeseskor, azaz a kezdosebesseg nem szamit, nincs is benne a kepletbe, viszont nekem ez azert furcsa ennel a feladatnal de lehet igy van

Igy csinaltam de valami nem jo megsem.:(



#fizika #ferde hajítás #vizszintes hajitas
2012. szept. 13. 12:29
 1/2 BKRS ***** válasza:

Nem vizszintes, hanem fuggoleges.

Amugy mivel az nem kerdes, hogy milyen messze repul a test a vizszintes komponenssel nem kell szamolni.

a fuggoleges komponense a kezdo sebessegenek mondjuk vo,

akkor

h+vo*t - (gt^2)/2 = 0 egyenletet kene megoldanod,

ahol h az epulet magassaga, vo a kezdo sebesseg fuggoleges komponense, g a gravitacios gyorsulas (9,81 m/s2).

Aztan azt is lehet, hogy kiszamitod milyen magasra repul, menni ido alatt er fel ide, aztan innen mennyi ido alatt er a foldre es a kettot osszeadod. Gondolom ez az amit szamolsz, csak fuggoleges helyett vizszintest irtal.

2012. szept. 13. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
igen. a masodik modszer szerint csinalom. az az ido megvan hogy mennyi alatt er fel a legmagasabb pontra viszont azt nem tudom akkor hogy kell hogy onnan mennyi ido mulva er a foldre. amilyen magasra feljut= g*t2^2 de nemtudom ez helyes e
2012. szept. 13. 16:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!