Matek példa. Másodfokú egyenlet megoldóképlet nélkül?


Egy kétjegyű szám számjegyeinek szorzata 7. Ha felcserélem a számjegyeit, akkor az

eredeti számnál 54-gyel nagyobb számot kapok. Melyik ez a szám?


Van-e olyan megoldása ennek, amihez nem kell a másodfokú egyenlet megoldóképlete. Ha valaki megtudja oldani úgy, úgy hogy azt ne használja, az légyszi vezesse le! Elre köszi



2012. nov. 24. 15:37
 1/9 anonim ***** válasza:

a számjegyek szorzata egy féle képpen lehet 7, azaz 1 x 7.

17+54=71 ez valóban igaz.


De szerintem a számjegyek összege 7 lehetett a feladat szövege, mert akkor már érdekesebb

2012. nov. 24. 15:41
 2/9 anonim ***** válasza:

Mivel a 7 prímszám (tehát a 7-et két szám szorzataként csak 7*1-ként tudjuk felírni), ezért csak 17 vagy 71 lehet.

A második feltétel miatt a 17 lesz a megoldás

2012. nov. 24. 15:43
 3/9 anonim ***** válasza:

Már az 1. mondatból látszik hogy mi a végeredmény:

Számjegyeinek a szorzata 7.

Ennyi számjegy van: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9

Nulla nem állhat elől cska hátul, de hát akkor is 0 lenne az eredmény. A 7 csak úgy kapható meg ha az 1-et és a 7-et összeszorzod.

Szóval: 17


17+54=71

2012. nov. 24. 15:44
 4/9 anonim ***** válasza:

2-tes válaszoló vagyok

Bár azt nem tudom, hogy a feladatnak mi köze van a másodfokú egyenlet megoldóképletéhez...

2012. nov. 24. 15:45
 5/9 anonim ***** válasza:

Az, hogy ha felírsz egy egyenletrendszert az adatok alapján, akkor másodfokú egyenletre vezet.

Legyen a 2 szj x,y (ilyen sorrendben)

Ekkor xy=7

10x+y+54=x+10y -> y=x+6, ezt az elsőbe helyettesítve:

x(x+6)=7

x^2+6x=7

Ezt úgy is meg lehet oldani, ha hozzáadunk mind2 oldalhoz 9-et, majd teljes négyzetté alakítunk

x^2+6x+9=16

(x+3)^2=16

Ebből x+3=4->x1=1, y1=7, tehát 17 a szám, csere után 71

x+3=-4->x1=-7 -> -7 nem lehet számjegy, szóval nem kapunk megoldást

2012. nov. 24. 15:55
 6/9 A kérdező kommentje:

basszus arra rájöttem hogy 1*7 lehet csak ennyire nem vagyok hülye. az a kérdés, hogy matematikailag hogyan tudod felírni képletben. mert öcsém most 8-os, megkapták egy ilyen feladatsort, hogy


10. Egy kétjegyű szám számjegyeinek összege 17. Ha felcserélem a számjegyeit, akkor az

eredeti számnál 9-cel kisebb számot kapok. Melyik ez a szám? (ezlókaki.simakutya)

11. Egy kétjegyű szám számjegyeinek szorzata 7. Ha felcserélem a számjegyeit, akkor az

eredeti számnál 54-gyel nagyobb számot kapok. Melyik ez a szám?

12. Egy kétjegyű szám számjegyeinek szorzata 12. Ha felcserélem a számjegyeit, akkor az

eredeti számnál 9-cel kisebb számot kapok. Melyik ez a szám?


stb. a lényeg az, hogy az összeadós fullra adta. van még egy rakat. az összesnél el lehet dönteni ránézésre. végigjátszhatom, csakhogy az nem matek. be kell adnia, és kell egy egyenlet. egyébként másodfokúban kijönne, de azt még ők nem tanulták


másodfokú így lenne:


x*y=7 ezért 7/x=y

10y+x=10x+y+54

behelyettesítve:

10*(7/x)+x=10x+7/x+54

70/x=9x+7/x+54

63/x=9x+54

63=9x^2+54x

9x^2+54x-63=0

2012. nov. 24. 16:05
 7/9 A kérdező kommentje:
előttem lévőnek kösziiiii!!!! :))))
2012. nov. 24. 16:07
 8/9 anonim ***** válasza:

Azt mi honnan tudtuk volna, hogy neked ilyen bonyolultan kell megoldani ?!

Ha le lehet írni, két sorban is, akkor minek szőrözni? Nem használtuk a megoldóképletet sem, ahogy kérted.

2012. nov. 24. 16:21
 9/9 anonim ***** válasza:
Egyébként az 1*7-es megoldás matematikailag is tökéletes, érettségin például egy ilyenre max pontot adnak.
2012. nov. 24. 16:22