Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Genetika, kapcsolt öröklödés,...

Genetika, kapcsolt öröklödés, arányok?

Figyelt kérdés

Helló!


Egy olyan problémám lenne, hogy már vettük a független és a kapcsolt öröklödést bioszból.

Elöbbivel nncs gondom, utóbbit viszont nagyon nem értem.


Azt tudom, hogy a kettö közötti különbség az, hogy a független öröklödésnél a vizsgált gének külön kromoszómákon vannak, egyes gének pedig egymástól függetlenül öröklödnek, a kapcsoltnál pedig egy kromoszómán vannak, kapcsoltsági csoportot alkotva.


Viszont utána a példáknál nem értem.

Pl. nálam a kapcsolt öröklödés vizsgálatánál olyan van, hogy muslincákat keresztezünk.

Egy normál testü, normál szemü egyedet egy törpe testü, csillagszemü egyeddel. Az elsö utódnemzedék (F1) minden tagja normál testü, normál szemü lett. Ebböl azt vontam le, hogy a normál test és normál szem kialakításáért felelös gének dominánsak a törpe testü, csillagszemü génekkel szemben. Így, ha az egyedek genotípusait homozigótaként vesszük, az alábbit kapjuk:

- normál test kialakításáért felelös gén: A

- normál szem kialakításáért felelös gén: B

- törpe test kialakításáért felelös gén: a

- csillagszem kialakításáért felelös gén: b


AABB x aabb


A genotípusok: AB, AB, ab, ab


Az utódok fenotípusai: AaBb, AaBb, AaBb, AaBb -> 100 % normál testü és szemü.


Eddig értem, viszont utána nem.

Azt írja a példa, hogy ha az F1 nemzedéket (tehát az AaBb genotípusú egyedek közül egyet) tesztelö keresztezésnek vetünk alá törpe testü, csillag szemü egyedekkel (aabb), az alábbinak kéne lennie:


AaBb x aabb


Az AaBb-böl lehet: AB, Ab, aB, ab

Az aabb-böl pedig: ab, ab.


Így ez lenne az utódok várt genotípusa: AaBb, Aabb, aaBb és aabb


DE NEM EZ LESZ!

Hanem közel 50-50 %-ban a szülöi tulajdonságok kombinációi (~ 50 % AaBb, ~50 % aabb) és ~1-2 % csupán eltérö tulajdonságú egyedek.

És itt nem értem, hogy ez miért van?

Gondolom köze van ahhoz, hogy a gének egy kromoszómán vannak és hogy ezért nem tudnak szabadon rekombinálódni vagy rosszul gondolom?


Valaki segítene ezt az utsó részt így elmagyarázni? Keresgéltem már a neten, de ott sem találtam segítö cikket, ezért írtam ide. Ha kell, a példáról egy ábrát is tudok mutatni, úgy hátha könnyebb lesz megérteni, mert lehet elég zavarosan írtam le.


2013. máj. 2. 11:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Nem heterozigótáról van szó?

(Mert nálad homozigóta szerepel)


Mi úgy tanultuk, h az 50-50 százalékos

hasadási arány a heterozigótáknál van

2013. máj. 2. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Még nézd meg a "Domináns-recesszív"

öröklődésnél is

2013. máj. 2. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Homozigóta szülők utódai F1-ben (első utódnemzedék)intermedier tulajdonságúak !
2013. máj. 2. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Nem, a példa homozigótát említ, így írja:


"Ha ezeket az egyedeket (az F1 nemzedék egyedeit) teszteljük kettös homozigóta recesszívekkel (törpe testü, csillagszemüekkel), a várt 1:1:1:1 arány helyett az utódom többsége a szülöi tulajdonságok kombinációját mutatja, közel 50-50 %-ban. A szülöktöl eltérö normál testü, csillagszemü és törpe testü, normál szemü egyedek csak nagyon kis számban fordulnak elö."


De már valahogyan kezdem sejteni, leegyszerüsítve nem arról van szó, mintha ezeket a géneket én egy kapocscsal összekötném és így pl. amikor létrejönnek az ivarsejtek (meiózis, rekombinációval), akkor ezek nem válnak el egymástól?

2013. máj. 2. 12:54
 5/11 anonim ***** válasza:

A heterozigótánál a (homológ kromoszóma) allélpárjának

két tagja különböző (AB)

A homozigótánál az allélpár két tagja egyforma (AA) v. (BB)

2013. máj. 2. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Igen-igen, ezt értem.

Nem arról van itt szó, hogy a tesztelö keresztezödés során a tulajdonságok kialakításáért felelös allélok azonos kromoszómán vannak?

És mivel azonos kromoszómán vannak, kapcsoltsági sorrendben, ezért a meiózis elsö föszakaszában, a rekombinációnál (amikor a kromoszómák összetapadnak és allélek cserélödhetnek ki => crossing over) csupán pár % a valószínüsége, hogy rekombináció lép fel? És ezért van közel 50 %-a az esélye annak, hogy az utódok a szülökével egyezö fenotípusúak lesznek?

(Független öröklödésnél meg külön kromoszómán vannak és a rekombinációnál simán cserélödhetnek az allélok.)

2013. máj. 2. 13:57
 7/11 anonim ***** válasza:

De

Ha a két gén alléljai nagy gyakorisággal kombinálódnak egymással, akkor valószínű, h ezek a gének külön-külön kromoszómán vannak. Ha viszont csak ritkán van kombinálódás, a két gén val.színűleg ugyanazon a kromoszómán (s egymás közelében) található

2013. máj. 2. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Igen

Minél távolabb van két gén egymástól a kromoszómán,

annál nagyobb a valószínűsége annak, h. közöttük törés következik be, s egyikük alléljai felcserélődnek.

2013. máj. 2. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Rendben, nagyon köszönöm! :)

És ha ezekkel kapcsolatban kapok valamilyen feladatot, akkor el tudom dönteni, hogy független vagy kapcsolt öröklődésről van szó, ugye?

Tehát le fogja írni a feladat valahogyan, amiből én majd ki tudom szűrni és le tudom vezetni?

2013. máj. 2. 15:02
 10/11 anonim ***** válasza:

Sztem igen

Pl. a nemhez kapcsolt öröklődés (azt nem tudom tanultátok-e már) is kapcsolt (mint ahogy benne van

az elnevezésben) Egyébként én a tanárt még egyszer

(óra után) megkérdezném, ha nem vagyok teljesen biztos ebben a dologban) Biztos nem haragszik

2013. máj. 2. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!