Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy tudom egy igéről megállap...

Hogy tudom egy igéről megállapítani, hogy tárgyas vagy tárgytalan?

Figyelt kérdés

2013. máj. 2. 17:46
 1/8 anonim ***** válasza:
78%
Tárgyatlan. ha tudsz hozzá tárgyat tenni, akkor tárgyas. OLVAS egy könyvet. Ez nyilván tárgyas. MEGHUNYÁSZKODIK. Ehhez én nem tudok tárgyat tenni, így tárgyatlan.
2013. máj. 2. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

"Legeltet" (legelteti a szemét valamin,

legelteti a nyájat) Mit legeltet?- A nyájat


Ha a "Mit?" kérdést fel tudod tenni az igével kapcsolatban és tudsz rá (értelmesen) válaszolni, akkor tárgyas az ige

2013. máj. 2. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Vagyis ha tárgy nélkül értelmetlen egy bizonyos ige,

akkor biztos hogy tárgyas (mert kell mellé tárgyat kitenni, hogy "értelme" legyen)

2013. máj. 2. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Az első válasz jó példa a rossz példára, de tanulságos. Az OLVAS lehet tárgyas vagy tárgyatlan is a szövegösszefüggéstől függően; az "olvas a gondolataimban" mondatban pl. tárgyatlan, a te példádban meg tárgyas.


Van egy ilyen "ökölszabály", hogy ha utána tudod mondani, hogy "valamit", akkor tárgyatlan, ha azt mondhatod utána, hogy "azokat", akkor tárgyas. Az olvas mind a kettővel értelmes.

2013. máj. 2. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Bocsánat, az előző válaszom kicsit hülyeség volt, még egyszer nekifutok: magyarul nem az ige tárgyas vagy tárgyatlan, hanem a ragozás. Az olvas tárgyatlan, az olvassa tárgyas. A befejez tárgyas, a befejezi tárgyatlan. A meghunyászkodik tárgyas ragozása meghunyászkodja lenne, de ezzel nem tudnék értelmes mondatot alkotni.


Ezzel szemben más nyelvekben maga az ige tárgyas vagy tárgyatlan, az angolszótárban pl. vi és vt van mellette (verb intransitive és verb transitive).


Mea culpa, előző válaszomat kéretik figyelmen kívül hagyni.

2013. máj. 2. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

... és még mindig kiegészítek: mivel az angolban nincs igeragozás a harmadik személy s toldalékán és a múlt időn kívül, ezért nem is tudják ragozás által kifejezni azt a különbséget, amit mi, hogy olvas/olvassa.


Na és ERRE igaz, amit az előbb írtam: olvas valamit, olvassa azokat. A meghunyászkodikhoz egyik sem passzol, annak nincs tárgyas ragozása.

2013. máj. 2. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Megjegyzés:

"Olvas egy könyvet - alanyi ragozás, mert határozatlan a tárgy."


Olvasok

Olvasol

Olvas


Olvasunk

Olvastok

Olvasnak

Az alanyi ragozás utal az alany számára és személyére.


A tárgyas ragozás a fentieken kívül még határozott 3. személyű tárgyra is utal.


Az általános alanyi ragozás alakjai állhatnak:

tárgy nélkül

/maradjunk az olvas igénél/

Én olvasok.

3. személyű egyes és többes számú határozatlan tárggyal:

Olvasok egy könyvet, könyveket olvasok, valamit olvasok

1. és 2. személyű egyes és többes számú személyes névmási tárggyal

/látsz engem, lát téged, minket, titeket/


Tárgyas ragozással:


Olvassa a könyvet.

Olvasod a könyvet.

Olvassa a könyvet.


Olvassuk a könyvet.

Olvassátok a könyvet.

Olvassák a könyvet.

2013. máj. 2. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Már értem! :)
2013. máj. 2. 20:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!