Kémiai egyenletrendezés oxidációs számokkal?


A képlet: NH3 + O2 = N2 + H2O


Tudom hogy a megoldás: 4NH3 + 2O2 = N2 + H2O


De miért??? Az oxidációs szám miért kell és honnan tudom? Fontos lenne!



2013. jún. 11. 23:02
 1/8 anonim ***** válasza:

Rosszul írtad fel a megoldást is.

Az ilyen egyszerű egyenletek oxidációs számok nélkül is meg lehet oldani...

Pl.:

Látod, hogy jobb oldalon 2N van, ezért bal oldalon is kettest írsz az elé a molekula elé, amely N-t tartalmaz: 2NH3, azaz:

2NH3 + O2= N2 + H2O

Látod, hogy bal oldalon 2x3, azaz 6H van, ezért bal oldalon a víz elé is raksz egy hármast, hogy 3x2=6H legyen:

2NH3 + O2 = N2 + 3H2O

Már csak az oxigén van hátra. Jobb oldalon 2 van, baloldalon 3x1=3, azaz jobb oldalon 3 kell, amit úgy érhetsz el, ha 1,5-et írsz az O2 elé, mert 1,5x2=3, azaz:

2NH3 + 1,5O2 = N2 + 3H2O

És a kémia szereti azt, ha egész számok állnak a képletek előtt, ezért beszorzunk kettővel:

4NH3 + 3O2 = 2N2 + 6H2O

2013. jún. 11. 23:44
 2/8 A kérdező kommentje:
Ezzel semmit se segítesz! >:( Ha írom, hogy oxidációs számmal kell, akkor azzal válaszolj, ne mással, mert a dogában nem ez lesz, hanem az oxidációs számok!!!
2013. jún. 12. 06:18
 3/8 anonim ***** válasza:

És itt hol látsz te oxidációs számokat???

Nesze itt vannak az oxidációs számok:

N: -3-ból 0 lett

H: +1-ből +1 lett

O: 0-ból -2 lett

RENDEZZED AKKOR!

2013. jún. 12. 12:09
 4/8 A kérdező kommentje:
De ezeket mi alapján tudom? Hogy kell ezeket egyenlövé tenni a két oldalon? Még mindíg semmiit se tudok...
2013. jún. 12. 20:04
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Na most figyelj, ha egyszer megérted, akkor az összes pite lesz ;)


NH3+O2=N2+H2O


oxidációs számok:


-H: vegyületeiben az estek nagyrészében +1 (hidridekben -1, de ezzel ne foglalkozz, nem fog kelleni neked)

-a molekulák kifelé mindig semlegesek

-tehát az NH3-ban a három H összesen +3, ezért a nitrogén -3

-az egyféle atomból álló molekulákban az atomoknak mindig -tehát az O2-ben az O 0, azaz nulla

-ezekből következik, hogy a vízben az O -2, a H +1 (az O amúgy általában -2 vegyületeiben)

-az alkálifémek +1

-alkáliföldfémek +2

-ionoké annyi, amennyi a töltése

-összetett ionoké kifelé összesen annyi, mint a töltése

na ezek kb a szabályok

tehát:

azt kell felírni, ami változik

N: -3 -> 0 ez hárommal lesz több, oxidálódik, redukálószer

O: 0 -> -2 ez kettővel lesz kevesebb, redukálódik, oxidálószer

(mindig az redukálódik, ami csökken, az oxidálódik, ami nő)

és úgy kell rendezni, hogy egyenlő legyen előjelesen a kettő oxidációszám-változás

tehát összeszorzod a kettőt a hárommal, kijön, hogy 6 :D

ekkor a hatot leosztod az adott atom ox. szám változásával

6/3=2 ennyi N kell

6/2=3 ennyi O kell

tehát

2NH3+1,5O2 = N2+3H2O

és hülyeség, hogy egész szám kell, nem kell egész szám

remélem ez segít ;)

2013. jún. 13. 17:26
 6/8 anonim ***** válasza:

Előző. Ez tényleg olyan magyarázás volt, amit ha egyszer megért, örökre tudni fog. Akkor mehet a következő kérdező:

KMnO4 + HCl = MnCl2 + KCl + H2O + Cl2

2013. jún. 13. 17:33
 7/8 A kérdező kommentje:
El se hiszem, nagyon köszönöm, tényleg érthető :D
2013. jún. 14. 13:43
 8/8 anonim ***** válasza:

A kalium permanganattal valo klorgazfejlesztes nehezebb, mert a HCl klorjabol tobbfele termek is kepzodik, de ez kozepszinten nem tananyag, ezert nem mentem bele reszletesebben (elozo valaszol voltam)

Ha az alapokat sem tudja, akkot nem kene melyvizbe dobni egybol....

Amugy ez sem veszes,de csak akkor kell, ha emeltezel kemiabol

2013. jún. 15. 10:06