9*10ˇ9 *8*10ˇ-6 * 2*10ˇ-5 / 0,6ˇ2 = ???


9*10ˇ9 * 4*10ˇ23 * 6*10ˇ-6 / 0,8ˇ2 = ???


Köszönöm szépen!



2013. nov. 23. 10:57
 1/1 anonim ***** válasza:

A hatványozás azonosságait kell használni; azonos alapú hatványok szorzásánál/osztásánál az alapot a kitevők összegére/különbségére emeljük< képlettel:


a^n*a^m=a^(n+m)

a^n/a^m=a^(n-m)


Szorzat hatványozásánál minden tagot hatványozunk:


(a*b)^n=a^n*b^n


Először írjuk át az utolsó tagot:


0,6^2=(10*6)^=10^2*6^2, így a feladat:


9*[10^9]*8*[10^(-6)]*2*[10^(-5)]/([10^2]*[6^2])=(a jobb átláthatóság kedvéért a hatványokat []-be tettem.)


A 10-hatványokat össze tudjuk vonni a fenti azonosságok alapján:


[10^9]*[10^(-6)]*[10^(-5)]/[10^2]=10^(9-6-5-2)=10^(-4)=1/10^4


A többit is vonjuk össze: 9*8*2/6^2=4, így a végeredmény 4*1/10^4=4/10^4=0,0004.


A másikat ugyanígy kell.

2013. nov. 23. 11:20