Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Glükóz és glükagon? Nem...

Glükóz és glükagon? Nem értem, cukorbetegséget tanuljuk, de egyszerűen csak fogalmakkal van leírva, én meg szeretném megérteni saját szavaimmal?

Figyelt kérdés
A glükagon a vércukorszintet emeli? Vagy a kettő együttesen mit csinál?
2014. ápr. 17. 09:07
 1/6 anonim ***** válasza:
Ne izgulj, magold be, ami le van írva, slussz. Fogalmuk nincs, mi okozza a cukorbetegséget (kevés kivételtől eltekintve), a magas koleszterin szintet, a magas vérnyomást stb. Minden ilyet elneveznek valahogy, amiről a laikus azt hiszi, hogy nagy tudomány van a háttérben, de valójában csak a sötétség. Metabolikus szindroma (vérnyomás-magas vércukor-magas koleszterin szint), ettől még okosabbak nem lettünk. Tessék sokat mozogni, sportolni, mondják az orvosok, de akinek az izületei nem bírják, az nehezen tud mozogni, ördögi kör.
2014. ápr. 17. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A glükóz az egy szénhidrát, tápanyag. A sejtek energia és metabolitforrásként használják.


A glükagon az egy hormon, amit a pajzsmirigy Langerhans szigetének alfa sejtjei termelnek. Az inzulin antagonistája, ami azt jelenti, hogy ellentétes hatású vele. Alacsony vércukorszintnél kezdődik termelése. A májban a glikogén (glükóz tárolt formája kb.) bontását és glükóz leadását növeli, így az kikerülhet a véráramba és emeli a vércukorszintet. Emelett hat a zsírmobilizációra is, azt növeli. Az izmokban is a protein-aminosavvá bomlását serkenti.


A cukorbetegségnek több formája van. Abszoút vagy relatív (rezisztens) inzulinhiány miatt alakul ki. Az inzulin segíti a glükóz belépését a sejtekbe (kiv. bél,agy,vese,vörösvértest,máj). Továbbá a magas vércukorszint stimulálja termelését és csökkenti azt. Mivel nincs inzulin, vagy rezisztencia van vele szemben, így a cukor nem tud belépni a zsír és izomsejtekbe. Emiatt a sejtek "éheznek" és a vércukorszint megnő. Egyébként a vércukorszintre még sok hormon van hatással, azok mindegyike emeli a vércukorszintet.


Remélem érthető voltam :)

2014. ápr. 17. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Egy dologban kijavítanám az előző válaszolót, gondolom csak elírás, de a glukagon a hasnyálmirigy hormonja, nem a pajzsmirigyé.
2014. ápr. 17. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
#2 vagyok, köszönöm a javítást, még korán volt :)
2014. ápr. 17. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszi!
2014. ápr. 19. 11:37
 6/6 anonim ***** válasza:
Na ez tanulságos volt -
2015. febr. 8. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!