Hogyan ábrázolja ezt e afeladatot venn diagrammon:


Egy osztály létszáma 30.AZ oszt.-ban 3 nyelvet tanulnak: angol,német,francia.Mindenki tanul legalább egy nyelvet.

Angolul 16-an, németül 18-an, franciául 14-en tanulnak.16 tanuló pontosan 2 nyelvet tanul.Hányan tanulják mindhárom nyelvet?


2014. szept. 16. 20:51
 1/7 A kérdező kommentje:

És valaki elmagyarázza,hogy ennél pl miért x=2


6 + x + 6 - x + 12 + x + 7 - x +

+ x + 3 - x + 2 + x = 38

Innen:

x = 2

2014. szept. 16. 20:57
 2/7 anonim ***** válasza:
80%

Elsőre:

Ez egy halmazos feladat, nem értem miért kellene diagrammon ábrázolni. Ezt egy U={A B C} halmazon kellene megoldani.

Onnan meg ki tudod logikázni.

Második:

Ha az X-szet behelyettesíted kettőre, és ha elvégzed kettővel azokat a műveleteket, a végén 38 lesz az eredmény.

2014. szept. 16. 21:32
 3/7 szakor ***** válasza:
100%

Ezt attól kéne megkérdezned, aki leírta, hogy mit jelentenek az egyes számok.

A feladatnak nem ez a megoldása, hanem x= 1


Ez úgy jön ki, hogy E + 2K + 3H = 48.

(Egy nyelvet tanulók száma, Két nyelvet tanulók száma, Három nyelvet tanulók száma). Mivel aki két nyelvet tanul, azt kétszer számoljuk, ezért a kettes szorzó a K-nál, a 3 nyelvet tanulónál a hármas szorzó azért, mert őt meg háromszor számítjuk.

A K-t ismerjük: 16, így 48 = E + 2*16 + 3*H

16 = E + 3*H


Másrészt: E + K +H = 30, amiből E + H = 14

Egyszerű kétismeretlenes egyenletrendszer:


16 = E + 3H

14 = E + H


Fölsőből kivonva az alsót:

2 = 2H

H = 1

Egyetlen tanuló tanul három nyelvet.

2014. szept. 16. 21:52
 4/7 szakor ***** válasza:
100%
A 48 úgy jön ki, hogy összeadjuk az angol, a német, a francia nyelvet tanulók számát.
2014. szept. 16. 21:54
 5/7 szakor ***** válasza:
100%
#2 A halmazkarikákatt nevezik Venn-diagramnak...
2014. szept. 16. 21:56
 6/7 Csicsky ***** válasza:
100%

Ennél a másodiknál átrendezed a sorrendet:


6 + x + 6 – x + 12 + x + 7 – x + x + 3 – x + 2 + x = 38


6 + 6 + 12 + 7 + 3 + 2 + x – x + x – x + x – x + x = 38


(6 + 6 + 12 + 7 + 3 + 2) + (x – x + x – x + x – x + x) = 38 (aztán összeadod, így: x – x = 0)


36 + x = 38 /–36


36 + x – 36 = 38 – 36


36 – 36 + x = 38 – 36


x = 2

2014. szept. 16. 22:11
 7/7 szakor ***** válasza:
100%

Egyébként meg ez tipikusan az a feladat, amit NEM lehet Venn-diagrammal megoldani.

"Nincs királyi út!"

A matematikából nem lehet kispórolni a gondolkodást, lehet magolni sémákat, biflázni algoritmusokat.

A rendszerezés, a gondolkodás nem kerülhető meg...

2014. szept. 17. 06:30