Egy szám háromszor akkora, mint a másik szám kétszerese. A nagyobbik szám 3-mal nagyobb a kisebbnél. Melyik ez a két szám? Levezetve kéne az egyenlet.

2010. jan. 30. 19:57
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

x: a nagyobbik szám

y: a kisebbik szám


x=3 x 2y = 6y <= mert az x háromszor akkora, mint a másik szám kétszerese


6y - y = 3 <= mert a x 3-mal nagyobb y-nál

5y = 3

y = 3/5

x = 6y = 18/5 = 3 3/5


Ellenőrzés:

y*6 = 18/5

18/5 - 3 = 3/5

2010. jan. 30. 20:42
 2/4 anonim ***** válasza:

x=3*2y (tehát a 2y 3szorosa az x)


x=y+3, tehát az x-et helyettesítsük y+3-mal, hogy csak egy ismeretlen legyen.


így az egyenlet:


y+3=3*2y

összevonva:


y+3=6y --> /-y

3=5y --> /:5

3/5=y


remélem sikerült érthetően leírnom :)

2010. jan. 30. 20:48
 3/4 anonim ***** válasza:
óó megelőztek :( :D
2010. jan. 30. 20:48
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi a segitségeteket.
2010. febr. 1. 09:43