Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan a túróba kellene ezt...

Hogyan a túróba kellene ezt mégis megoldanom?

Figyelt kérdés

Elég érthetetlen a tankönyvünk szövege, plusz még ARÁNYLAG reggel is van.

A példa így szól :

Ha 55 csavart veszünk, akkor a fizetendő összeg forintban kifejezve 600-zal több, mint ahány csavart vehettünk volna 720 forintért. Hány forintba kerül egy csavar?


2014. dec. 26. 10:57
1 2
 11/13 chtt ***** válasza:

"Pusztán csak arra kellett rájönni, hogy KÉT SZÁM különbségéről van szó, függetlenül a mértékegységüktől. "


Értem én, értem, csak fel nem foghatom. :DD

Akkor a "fizetendő összeg (forintban:)" a csavarok darabszámára vonatkozik?

Oké, oké, eldugulok, végül is bölcsész is vagyok, szőke is, szóval abszolút felmentésem van, ha nem is szövegértésből, matekból mindenképp.

Sok sikert, kedves kérdező, amíg ilyen béna nőszemélyek próbálnak segíteni mint én, szükséged is leszen rá.

:)

2014. dec. 26. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

Kedves chtt!


Jót derültem a válaszodon, és egyből a klasszikus alapvicc jutott eszembe.


Párbeszéd a kapitány és a gépház közt.

Kapitány:

- Mennyi?

Gépház:

- 25

Kapitány:

- Mi 25?

Gépház:

- Mi mennyi?


Remélem, nem veszed tolakodásnak, ha elől járóban tisztázunk valamit (egy icipici elmélet).

Egy méret két részből áll:

- a mérőszámból és

- a mértékegységből

Egy szám önmagában nem mond semmit: ha azt mondod 10, akkor az lehet liter, darab, tonna vagy akár fényév is.

Akkor kerül a helyére, ha a számot - a mérőszámot - kiegészíted egy mértékegységgel.

Ha azt mondod: 10 [db] az egyértelműen jelzi, hogy egy adott valamiből mennyire gondolsz.

(A mértékegységet általában szögletes zárójelbe [] teszik)


Az azonos mértékegységű mennyiségek - méretek - összemérhetők, a különböző mértékegységűek nem.

Azt hiszem, furcsán néznél arra az illetőre, aki azt kérdezné tőled, hogy 1 km hány liter? :-)


Téged valószínűleg az zavar, hogy mintha x[Ft]-ból kellene elvenni y[db]-ot.

De itt nem a méretekkel (mérőszám+mértékegység), hanem csak a mérőszámokkal végzendő műveletről van szó!

A mérőszámok - amint a nevük is mutatja - valamekkora számok +végtelen és -végtelen közt.

Ezekkel pedig a matematika szabályai szerint bármilyen művelet elvégezhető.

Tulajdonképpen erről van szó ebben a feladatban is.


Ezek után tegyünk egy próbát.


Ha az eredeti kérdés

"Ha 55 csavart veszünk, akkor a fizetendő összeg forintban kifejezve 600-zal több, mint ahány csavart vehettünk volna 720 forintért. Hány forintba kerül egy csavar?"


így lett volna feltéve:

"Ha 55 csavart veszünk, akkor a fizetendő összeg MÉRŐSZÁMA forintban kifejezve 600-zal több, mint a 720 Ft-ért vásárolható csavarok MÉRŐSZÁMA. Hány forintba kerül egy csavar?"

akkor érthetőbb lett volna a feladat?

Remélem, hogy igen. :-)


A mindennapi életben persze nem mindig ragaszkodunk ennyire a tudományhoz.

Ha azt mondod a pasidnak (férjednek, gyerekednek, stb), hogy lécci hozzál 10 tojást, akkor nagy valószínűséggel 10 db tojással jön haza, és nem 10 kg, vagy 10 doboz lesz a kosarában. :-)

Persze azért adódhatnak félreértések.

Pl.: Egy ismeretlen hölggyel beszélgetve megjegyzed, hogy 35-ös, akkor lehet, hogy megsértődik, mivel ő még csak 25 éves, holott te a cipője méretére gondoltál, lévén a szakmád cipőbolti eladó. :-)

Szóval, nem árt, ha az ember egyértelműen fogalmaz.


A szőkeséget említetted, erről egész más jutott eszembe:

"Milyen volt szőkesége, nem tudom már,

De azt tudom, hogy szőkék a mezők,

Ha dús kalásszal jő a sárguló nyár

S e szőkeségben újra érzem őt.

..."

/Juhász Gyula/


Elnézést, hogy ilyen hosszú lett a szövegértésre adott válaszom, de talán akad benne valami hasznosítható is.


További kellemes ünnepi hangulatot, és vidám Újévet kívánok!


DeeDee

**********

2014. dec. 27. 03:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 chtt ***** válasza:

Kedves #12, köszönöm szépen a részletes magyarázatot. Nagyon érdekes volt, s ha tehetném, több zöld pacsit is nyomnék. Sajnos el kell, hogy keserítselek, és nyugodtan elkönyvelhetsz az abszolút reménytelen esetek közé. :)

Én még számtan-mértant tanultam, ott nem voltak mérőszámok, a darab darab volt, a csavar csavar, a forint forint.

A viccet ismerem, imádom; teljesen értettem a mérőszámon kívüli példáidat, a mérőszámmal ezzel együtt nem tudok mit kezdeni. Általánosban ötös, gimiben négyes-ötös voltam matekból, amire most alaposan rácáfolok az értetlenségemmel, pedig amikor tanítani kezdtem (úgy rémlik, valamikor az őskorban:))), a napköziben még egész ügyesen korrepetáltam matekból is, kivívva ezzel az ifjúság meg nem érdemelt elismerését. Attól tartok, most viszont csúfosan megbuknék.


Köszönöm szépen még egyszer a türelmed és az időt, amelyet rám szántál (olyan jó, hogy vannak Hozzád hasonló segítőkész emberek is itt a fórumon, és nem csak olyanok, akik leszólnak meg lepontoznak!), s ha én nem is igazán profitálok belőle (azért még elolvasom egyszer-kétszer, hátha... a remény hal meg utoljára), biztos vagyok benne, hogy a kérdezőnek, aki egyébként is most tanulja, nagyon sokat segített a hozzászólásod.


üdv és tovább szép napot

:)

2014. dec. 27. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!