9. -es kémiafeladaton elakadtam?!


Egy napja gondolkozom két feladaton.

Emelt szintű kémiát tanulok, és az Irinyi Országos Kémiaversenyre készülök, ez egy versenyfeladat.

Az első feladatot kapizsgálom, de a második -bár tudom nem olyan nehéz-, de mégis megakadtam...

Annyit szeretnék kérni, hogy levezetéssel eggyütt írjátok le a megoldást, lehet, hogy nem fogok érteni valamit, akkor írok kommentet, és nagyon-nagyon örülnék ha arra is válazolnátok...

1.

Egy CaSO4, és CaSO4*2H2O keverékből álló porelegy tömege 3,043g. A porelegyet először vízgőzzel telített atmoszférába helyezve, azt teljes mértékbe dihidráttá alakítjuk át, majd 200 Celsius fokon hevítve visszalakítjuk a kristályvízmentes alakjába. A hevítés során a minta teljes tömegvesztesége 0,714g

Hány tömeg% CaSO4, és CaSO4*2H2O-t tartalmazott az eredeti minta?, és Mekkora volt a minta tömegnövekedése, miközben a porkeveréket először a vízgőzzel telített atmoszférában dihidráttá alakítottuk át?

2.

Elemei nitrogén, és hidrogén keverékét egy katalizátort is tartalmazó 1 m3-es zárt tartályba vezetünk.

A reakció elindulása előtt, 300 K hőmérsékleten a keverék nyomása a tartályban 7379 kPa, sűrűsége pedig 28,7 kg/m3 volt. 500 K-re hevítve a tartályt beállt az egyensúly, a n yomás pedig 7379 kPa maradt.

Add meg a reaktorban lévő gázok egyensúlyi koncentrációit 500 K-en. Mennyi az elegy sűrűsége 500 K-en?

Aki veszi ahhoz a fáradságot, hogy ennyit segítsen nekem, és mindezt leírja, némi szöveges magyarázattal, azt elmondhatatlanul megköszönném. A 2. feladatnál láttam, hogy kelene ideális gázok állapotegyenlete, azt még nem annyira tudom, de válaszra várás közben megtanulom. Egyik ismerősöm nem tudta megoldani, de ő szerinte másodfokú egyenlet kellene hozzá. Azt tudok oldani.

A válaszokat előre is köszönöm, és várom.

BUÉK mindenkinek:-)



2015. jan. 2. 13:09
 1/4 Silber ***** válasza:
A versenyfeladat lényege nem az, hogy mindenképp megoldjad. A versenyfeladat azért versenyfeladat, mert a versenyző önmaga tudása alapján old meg annyit, amennyire képes.
2015. jan. 2. 14:48
 2/4 A kérdező kommentje:

Értem amire gondolsz, de ahhoz, hogy akárki is meg tudja oldani a feladatot az kér segítséget hozzá, vagy valakinek kell, hogy elmagyarázza, mert senki nem az anyja hasában tanult meg első, illetve másodfokú egyenletekkel, illetve ideális gáztörvényekkel megoldható feladatot elkészíteni.

Kedves Silber: Te már egyszer segítettél Nekem, akkor nagyon örültem neki, de nem ilyen válaszra vártam.

Nyilván a versenyző is csak akkor tudja a kiosztott feladatokat elvégezni, ha valaki elmagyarázta neki.

Azért remélem még valaki megoldja nekem ezt a feladatot, vagy esetleg Te, ha visszanézed a kommentemet... :-)

2015. jan. 2. 15:08
 3/4 anonim ***** válasza:

Nos, az első feladatnál mindenképpen (két)ismeretlenes egyenletet kell felírnod, ha magad akarod megoldani, akkor ajánlom azokat a feladatokat átnézni, amikben pl. CaCO3-t hevítünk és ennyi meg ennyi tömegveszteség történik.

A második feladata hőmérsékletből+nyomásból+sűrűségből tudsz átlagos moláris tömeget számolni, abból már talán vmire mész. Ja és az egyenlet:

p*V=n*R*T

[p]:adott gáz(ok) nyomása

[n]:adott gáz(ok) anyagmennyisége

[V]:adott gáz(ok) térfogata

[T]:adott gáz(ok) hőmérséklete (vagyis inkább az alkalmazott hőmérséklet

[R]:egyetemes gázállandó (értéke 8,314 j/molK)

Ha sűrűséged van:

p*M=ró*R*T.==>M=(ró*R*T)/p

2015. jan. 2. 21:39
 4/4 A kérdező kommentje:

Igazából nem nagyon értem, amit mondasz, persze ment a zöld kéz... :-)

Miért kell itt átlagos moláris tömeg?

Tudom, hogy nagyon sok, de ha megkérlek levezeted nekem a feladatot megoldással?

Csak az elsőt, mert épőp fordítva írtam a másodikról van némi fogalmam, de az elsőről semmi sincs.

Ezért csak az első feladatot, ha megkérlek levezeted megoldással?

Totál nem értem...

A másodikat pedig meg tudtam oldani 12/6 pontosra, de a másikat 11/, úgy hogy nagy a gáz... :-(

Persze a 12/6 pontnak köze volt a Te segítségedhez is....

Ha megoldod előre is köszönöm...

2015. jan. 3. 09:30