Hogyan kell megoldani ezt a matematika feladatot?


Hányszorosa a 2^2*x^3*7 és a 2^4*x^2*7 legkissebb közös többszöröse a legnagyobb közös osztójuknak?

a, 2-szer b, 4x-szer c, 4-szer d, 4x^2-szer

e, 2x-szer



2015. febr. 11. 15:47
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

legkisebb közös többszörös: 2^4*x^3*7

legnagyobb közös osztó:2^2*x^2*7

tehát: b

2015. febr. 11. 16:02
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A legnagyobb közös osztót könnyű kitalálni; ami közös mindkettőben, azok szorzata lesz.: 2^2*x^2*7.


A legkisebb közös többszöröst a következőből fogjuk kitalálni: tudjuk, hogy két szám legnagyobb közös osztójának és legkisebb közös többszörösének a szorzata megegyezik a két szám szorzatával, vagyis


(a;b)*[a;b]=a*b, innen egy egyszerű osztással


[a;b]=a*b/(a;b)


Tehát a legkisebb közös többszörös:

(2^2*x^3*7)*(2^4*x^2*7)/(2^2*x^2*7)=


=2^6*x^5*7^2/(2^2*x^2*7)=2^4*x^3*7, ez lesz tehát a legkisebb közös többszörös.


Hogy megtudjuk, hogy hányszor nagyobb a legkisebb közös többszörös a legnagyobb közös osztónál, újra osztanunk kell:


2^4*x^3*7/(2^2*x^2*7)=2^2*x=4x, tehát a válasz a kérdésre: b.

2015. febr. 11. 16:02
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, rengeteget segítettetek :)
2015. febr. 11. 17:15