Függvéngyörbe adott pontjában húzott érintőjének egyenlete?


x^3+y^3=16 görbe

(2,2) pontjába húzott érintőjének egyenletét hogy számítom ki? előre is köszönöm


2015. márc. 14. 19:35
 1/2 anonim ***** válasza:

Kiszámolod a deriváltját, abba beírod az x=2-t, ez megadja, hogy a keresett egyenes milyen meredekségű a (2;2) pontban.


Innentől kezdve már csak az a kérdés, hogy mi annak az egyenesnek az egyenlete, amely áthalad a (2;2) ponton, és a meredeksége annyi, amennyit kiszámoltál? Gondolom, ebben a megfogalmazásban már meg tudod oldani a feladatot.


(Még egy kis segítség; m=-A/B, ahol A és B az egyenes normálvektorának első és második koordinátája).

2015. márc. 14. 19:47
 2/2 anonim ***** válasza:

x^3+y^3=16 grafikon implicit deriváltja x szerint (levezetés: [link] ): dy/dx=-x^2/y^2,

azaz a (2;2) pontba húzott egyenes meredeksége m=-2^2/2^2=-4/4= -1. ha a meredekség -1, a normálvektor koordinátái lehetnek mondjuk n(1;1), ebből az egyenes egyenlete: x+y=4


Szívesen. :)

2015. márc. 15. 10:08