Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matek bizonyítás! Valaki...

Matek bizonyítás! Valaki ügyes tudna segíteni?

Figyelt kérdés

Üdv.

Nos általában én itt feladatokat szoktam megoldani, de épp itt az ideje, hogy most én is kérdezzek :D


A feladat a következő:

Kiválasztunk a számegyenesen 4 egész számot. Bizonyítsuk be, hogy mindenképpen van közöttük kettő olyan, amelyek között az összekötő szakaszok harmadoló pontjai is egész számok!


Gyanúm szerint skatulya elv szerint kell megoldani, de az az igazság, hogy nekem ezzel még soha semmit nem sikerült megoldanom, csak nagyjából felismerem, hogy mi az. Ha valaki ezt részletesen kifejtve meg tudná nekem mutatni, hogy hogyan kell megoldani, nagyon megköszönném :) Jár érte a hüvelykujj.:D


Üdv, és köszi előre is, ha valaki segít. :)



2015. márc. 19. 16:00
 1/6 anonim ***** válasza:

Koordinátageometriából kell tudni a harmadolópont képletét; értelemszerűen itt a második koordináta 0 lesz, így csak az elsővel kell foglalkoznunk:


H(1)=(2a+b)/3


H(2)=(a+2b)/3, ahol a és b a két kiválasztott szám.


Tehát azt kell belátni, hogy a 4 szám között biztosan van olyan, amelyet ha kétszer veszünk, majd egy másikat hozzáadjuk, majd osztjuk 3-mal, akkor egész számot kapunk. Ez pedig csak akkor lehet, ha valamelyik 3-as maradékhoz találunk egy másik számot. Érdemes táblázatot készíteni:


a 3-as maradéka | b 3-as maradéka | 2a+b 3-as maradéka osztható 3-mal?


(a végére mehet még az a+2b osztható 3-mal is, csak így sem tudom, hogy hogyan fog megjelenni a válaszom)


Végignézed az összes lehetséges módot (nincs belőle túlzottan sok), és kész is vagy.

2015. márc. 19. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod! :)


De azért valami még mindig nem teljesen tiszta..

"a 4 szám között biztosan van olyan, amelyet ha kétszer veszünk, majd egy másikat hozzáadjuk, majd osztjuk 3-mal, akkor egész számot kapunk" - ez miért van így? Értem, hogy így van, meg el is hiszem, csak azt nem értem hogy miért. :D nem hangzik túl triviálisnak.. vagy lehet hogy az, de nekem ezt soha nem tanították.. Légyszi, ezt ki tudnád bontani részletesen, ha nem nagy gond? :)

2015. márc. 19. 16:15
 3/6 anonim ***** válasza:

Mint írtam, ez a koordináta-geometriából jön, azon belül is a szakasz osztópontjának képletéből.


Ha a számegyenesen veszünk két pontot, akkor az olyan, mintha a koordináta-rendszerben (a;0) és (b;0) pontokat választanánk ki. Ezek meghatároznak egy szakaszt, a képlet alapján az osztópont koordinátái:


-x(1): (2a+b)/3

-y(1): (2*0+0)/3=0


Tehát az egyik harmadolópont a ((2a+b)/3;0) pont. Ezentúl azt is tudjuk, hogy ez az (a;0) ponthoz van közelebb.


Ugyanígy, a másik harmadolópont koordinátája is kijön:


-x(2): (2b+a)/3

-y(2): (2*0+0)/3=0, vagyis a harmadolópont koordinátái: ((2b+a)/3;0)


A feladat szerint ha kiválasztunk tetszőlegesen 4 egész számot, akkor biztosan lesz 2 olyan, hogy az azok által meghatározott szakasz harmadolópontjai (c(1);0) és (c(2);0), ahol c(1) és c(2) is egész szám.


Ha már újból válaszolok, akkor levezetem a bizonyítást. Jobban meggondoltam, és lehet, hogy amit írtam, az nem teljesen fedi a valóságot; még egy oszlopba kellett volna az, hogy milyen 3-as maradékú számok lehetnek. Az pedig a számelmélet sajátja, hogy ha összeadunk/szorzunk számokat egymással, akkor a maradékok hogyan változnak.


Nem nehéz kitalálni (a skatulya-elv miatt), hogy ha van 4 számunk, akkor biztosan lesz legalább 2 szám, melyeknek a 3-as maradéka ugyanaz lesz. Ha van egy kis szerencsénk, akkor ezek a számok pont jók lesznek nekünk:


-a és b számok maradékai 0:


a maradéka 0 -> 2a maradéka 2*0=0 -> 2a+b maradéka 0+0=0 -> (2a+b/3)/3 maradéka 0 -> (2a+b)/3 egész szám.


Tehát ha van 2 darab 3-mal osztható számunk, akkor nyerők vagyunk.


-a és b számok maradékai: 1:


-a maradéka 1 -> 2a maradéka 2*1=2 -> 2a+b maradéka 2+1=3 -> (2a+b)/3 biztosan egész lesz, mivel a maradék osztható 3-mal (remélem ezt nem kell külön taglalnom)


-a és b számok maradékai: 2:


a maradéka 2 -> 2a maradéka 2*2=4 -> 2a+b maradéka 4+2=6 -> (2a+b)/3 biztosan egész lesz az előzőek miatt.


(2b+a)/3-ra ugyanez a forgatókönyv.


Tehát biztosan ki tudunk választani 2 számot úgy, hogy azok által meghatározott szakaszon a harmadolópontok egész számok.


Jó lenne tudni, hogy hányadikos vagy, mert lehet, hogy a koordinátageometriát még nem vettétek, és ezért nem tudod ezt, amit írtam. Ha így lenne, akkor biztosan van egyszerűbb megoldás is, én egyelőre csak ezt találtam.

2015. márc. 19. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 bongolo ***** válasza:
100%

Nem kell belevenni a koordinátageometriát, egyszerűbb a nélkül.


Odáig rendben, hogy a skatulyaelv szerint lesz legalább két szám, amiknek a 3-mal vett maradéka azonos. Vagyis az egyik szám (a nagyobbik) a=3x+m, a másik (a kisebbik) b=3y+m (ahol m a maradék). A közöttük lévő összekötő szakasz hossza a két szám különbsége, vagyis a-b=3x-3y. Az osztható 3-mal, tehát a harmada (ami x-y) egész. A harmadolópontok b+(x-y) és b+2(x-y) így egész számok.

2015. márc. 19. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nézd, végzős vagyok (5 évesben 13.-as), matekfaktos, nem a koordinátageó részével volt gondom, hanem a skatulya elvvel, ugyanis azt nekem soha senki nem tanította meg, magamtól néztem utána és egyébként sem vagyok ebben a számelméleti részben túl jó, de értettem amit levezettél, és nagyon köszönöm! :)
2015. márc. 20. 15:17
 6/6 bongolo ***** válasza:

A skatulyaelv csak egy elnevezés, bár annak egész szemléletes. Nem nagyon lehet megtanulni, mert nem egyformán lehet használni, feladatfüggő. Ennél a feladatnál egyszerű: Mivel harmadolásról van szó, ezért gyorsan a 3-mal való osztásra gondol az ember, akkor pedig az osztás maradéka pár ilyesmi feladat megoldása után már gyanús lesz az embernek, hogy abba érdemes belegondolni. Szóval 3-féle maradék lehet (0, 1, 2), és mivel 4 számunk van, tuti nem lehet a maradék csupa különböző. Vagyis lesz a 4 szám közül kettő (pontosabban legalább kettő), aminek azonos a maradéka.


Ennyi volt a skatulyaelv, utána már csak számolás, ahogy írtam.

2015. márc. 20. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!