Tudnátok segíteni kérlek? Egy mértani sorozat első eleme 3, a hányadosa 5. Hány ötjegyű tagja van a sorozatnak?


Egy mértani sorozat első eleme 3, a hányadosa 5. Hány ötjegyű tagja van a sorozatnak?


Előre is köszönöm szépen! :)



2015. márc. 20. 06:28
 1/2 Angelo84 ***** válasza:

a1=3

a2=3*5=15

a3=3*5^2=75

a4=3*5^3=375

a5=3*5^4=1875

a6=3*5^5=9375

a7=3*5^6=46875---------> ez az egy tagja 5jegyű, mert ha még ezt felszorozzuk 5-tel, akkor már 6jegyűt kapunk.

2015. márc. 20. 12:45
 2/2 Tom Benko ***** válasza:
Ha nem akarod kiszámolni, akkor gondolkodjunk. A legkisebb ötjegyű szám a 10000, ebben az esetben kettő lesz, mert az ötszöröse 50000, de több nem, mert a következő már a 250000. (Ez bármikor érvényes egyébként.) 20000 felett pedig már csak egy lesz. A sorozat az 5-hatványok háromszorosait tartalmazza, így a legalább négy és legfeljebb ötjegyű 5-hatványok játszanak. Négyjegyű egy van, a 3125, ennek a háromszorosa kisebb, mint tízezer, ötjegyű kettő, ebből az egyik 33333 feletti, úgyhogy ez sem nyert, tehát összesen egy van olyan szám, ami a feltételeknek megfelel.
2015. márc. 21. 08:09