Állócsigán átvetett kötél két végén két különböző tömegű test van. A két test tömege együtt 60 kg. Tudjuk még, hogy a magára hagyott rendszer egyik eleme 24 m magasról 8 s alatt ér le. Kérdések lent. Segítesz?


Melyik test mozog a föld felé, és mennyi külön-külön a tömegük? Mekkora a mozgások közben a kötélerő?

B; Mekkora a rendszer gyorsulása és pill. Sebessége az egyik test földet érésekor?

C; Mekkora a kisebb testet érő erők eredője, amikor a rendszer nyugalomban van.

D;Mekkora volt ekkor a kötélerő?


Tudom, hogy nagyon sok a kérdés, sajnos én nem tudom megcsinálni. :(



#állócsiga #Fizika; dinamika
2015. ápr. 8. 21:07
 1/2 anonim ***** válasza:

Fe = m∙g-m'∙g = (m-m')g

s = a/2 ∙ t²

a = 2s/t²


a = Fe/m

2s/t² = (m-m')g/m

2s/(g∙t²) = (m - m')/m = m/m - m'/m = 1 - m'/m


m'/m = 1 - 2s/(g∙t²) = 37/40


37+40 = 77

60/77 = 0,7792


m = 31,17 kg

m' = 28,83 kg

2015. ápr. 9. 06:31
 2/2 anonim ***** válasza:
77%

Na hát az előzőből még én se nagyon értettem,hogy mi micsoda.

A feladat megértésében sokszor segít egy rajz.Azt mondjuk még nem ártana tudni,hogy a kötél nyújthatatlan-e avagy sem,mert sokat számít.Ha nyújthatatlan:


Ebben az esetben először is el kell különíteni a testeket.Vegyük mondjuk azt,hogy a csiga középen van,az egyes test balra,a kettes test pedig jobbra.

m1+m2=60>>>m1=60-m2

Egyes test:-m1*g+S=m1*a

Kettes test:(60-m1)*g-S=(60-m1)*a


A két egyenletet összeadva:m1*g+S+(60-m1)*g-S=m1*a+(60-m1)*a


m1*g+S+60g-m1g-S=m1*a+60a-m1*a.Jól látható,hogy m1 és S is kiesik,marad a.Meghatározod a-t,és az kész.Továbbá kell még m1,m2 és S.Látszólag három ismeretlen,de m2-t kifejeztük 60-m1-ként,ezért tul.képpen kétismeretlenes egyenletrendszerrel van dolgod.Ebből meg lesz S és m1,majd m2 is.


B-re a válasz:a gyorsulást kiszámoltuk.Földet éréskor a sebessége a potenciális energiával egyenlő:v=gyök(2*g*h).Innen minden ismert,csak v kell


C amelyik tested kisebb,arra egy statika feladatot elvégzel,gondolom menni fog.


D kötélerő:eleve meghatároztuk már. Remélem segítettem

2015. máj. 2. 21:30