Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Van-e olyan 21 tagú társaság,...

Van-e olyan 21 tagú társaság, amelyben mindenkinek 7 ismerőse van, ha az ismeretség mindig kölcsönös?

Figyelt kérdés

2015. máj. 25. 20:56
 1/10 anonim ***** válasza:

Ilyenkor össze kell számolni, hogy hány ismertség van összesen a társaságon belül: mindenki 7 embert ismer, ez 21*7 ismertség, viszont minden ismertség kölcsönös, tehát az A ismeri B ismertséget A-nál és B-nél is számoltuk, így ezt el kell osztani kettővel… Hm.


Szerintem gondold végig.

2015. máj. 25. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Van. A 21 emberbol allo tarsasagban van 3 db 7 - 7 emberbol allo "klikk", amelyeken belul mindenki ismer mindenkit, de a masik 2 klikkbol nem ismer senkit.
2015. máj. 25. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Ezt a feladatot felfoghatjuk egy gráfnak, ahol a csúcsok az emberek, két csúcsot akkor kötünk össze éllel, hogyha 2 ember ismeri egymást. Ebben a gráfban a feladat szerint mindenkinek 7 ismerőse van, vagyis minden csúcs fokszáma 7. Azt sem nehéz bizonyítani, hogy akárhogyan rajzolunk fel egy gráfot, a fokszámok összege mindig páros lesz; ennek az oka az, hogy ha veszünk egy üres gráfot, akkor minden csúcs fokszáma 0, tehát összegük 0, ha behúzunk egy élt, akkor az él két végpontjának fokszáma 1-gyel nő, tehát a fokszámösszeg 2 lesz. Aztán 4, 6, 8, stb., tehát mindig páros.


Esetünkben a fokszámösszeg 7+7+...+7=21*7=147, ami nem páros, következésképp egy 21-tagú társaságban nem lehet mindenkinek pontosan 7 ismerőse. Ha 20 vagy 22 lenne (vagy legalább 8 és páros), akkor kivitelezhető lehetne a feltétel.

2015. máj. 25. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
(((Egy 7-es klikkben nem az van, hogy mindenki 6 embert ismer? Legalábbis ha én csak a barátomat ismerem, és ő is csak engem, akkor mind a kettőnknek 1-1 ismerőse van…)))
2015. máj. 25. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
2#: A 7-7 emberből álló "klikk"-ben mindenki csak 6 másikat ismer.
2015. máj. 25. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
De en ismerem magamat! maskepp skizofren lennek.
2015. máj. 25. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Igen, értem én, hogy hülye dolog a nyelv, de hogy nekem ismerősöm valaki, az általában magában foglalja, hogy ő nem én vagyok. Hasonlóan osztálytársa se lehet valaki magának, hiába jár ő is ugyanabba az osztályba, mint ő.


Gondold végig. Ha igazad lenne, akkor mikor egyedül sétálsz az utcán, és megkérdezik, hogy hány ismerősöddel vagy, azt kéne mondanod, hogy 1-gyel, de nem ezt mondod, hanem hogy nincs ott egy ismerősöd se.

2015. máj. 25. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
(A példámban természetesen ezt telefonon kérdezik meg tőled.)
2015. máj. 25. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
A másik dolog pedig az, hogy ha magamat ismerem, akkor matematikai szempontból én 2 embert ismerek (elvégre az ismertség kölcsönös, tehát ha ismerem magamat, akkor ismerem magamat, vagyis én 2 embert ismerek; ezt egy kicsit nehéz felfogni, de így van). Ha a gráfokra fordítjuk le, akkor a gráfban lesz egy hurokél, ami miatt (az előző analógiát követve), az engem szimbolizáló csúcs fokszáma nem 1-gyel, hanem 2-vel nő, tehát így is páros lesz a fokszámok összege.
2015. máj. 25. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat
2015. máj. 26. 16:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!