Hogyan kell az ilyen koordináta-geometriai feladatot megoldani?


ABC háromszög csúcsainak koordinátái:A(-2;3) B(2;-2) C(6;2)

Egyik kérdés,hogy adjam meg a köréírható körének koordinátáit(de szerintem a középpontra gondolt a tanárnő,mert csak olyat csináltunk)


Illetve a másik kérdés,hogy az alább látható egyenes oldalegyenes-e a háromszögnek:

-5x+3y=-16


(Van még egy rakat ilyen feladatom,de szerintem ha egyet meg tudnék érteni,akkor a többi is menne.Kérlek nagyon lebutítva magyarázzátok ! )



2015. szept. 5. 14:41
 1/8 anonim ***** válasza:

Ehhez kellene tudni, hogy milyen típusú feladatokat oldottatok már meg. Normálvektorral már számoltatok?


A második kérdést viszont könnyen meg lehet válaszolni; x és y helyére be kell írni a koordinátákat; hogyha a 3 esetből pontosan 2-szer egyenlőséget kapsz, akkor a válasz igen, és annak az oldalnak lesz az egyenese, amelyiknek a végpontjai igazzá tették az egyenletet. Ha mindhárommal igaz lesz, akkor baj van a feladattal, mivel akkor a három pont egy egyenesre esik, azok meg nem határoznak meg háromszöget.

2015. szept. 5. 14:51
 2/8 A kérdező kommentje:
Igen,a témakör igazából ismétlés,csak ezt most hozzávettük.
2015. szept. 5. 14:55
 3/8 A kérdező kommentje:
Úgy érted,hogy AB és AC oldalak koordinátáit írjam be?
2015. szept. 5. 14:57
 4/8 A kérdező kommentje:
Na,az alapfeladatot sikerült megoldanom,már csak a köréírhatós dolog kell :D
2015. szept. 5. 16:15
 5/8 anonim ***** válasza:
Nagyon egyszerű példa, egyszerű képletbehelyettesítés az egész... Javaslom, nézd át a függvénytáblát, ott vannak a képletek. Főleg ha már csak ismétlés, hol vannak a korábbi jegyzeteid? Tessék fellapozni. Tényleg triviálisan egyszerű...
2015. szept. 5. 16:23
 6/8 tatyesz ***** válasza:

"Úgy érted,hogy AB és AC oldalak koordinátáit írjam be?"


Egy oldalnak nincsenek koordinátái. Egy pontnak vannak.


Tehát: ha az A(-2;3) rajta van az egyenesen, akkor a -5x+3y=-16 egyenes egyenletbe behelyettesítve igazat kell kapni: -5·(-2) + 3·3 = -16 Nem igaz, tehát A nincs rajta.


ha a B(2;-2) rajta van az egyenesen, akkor a -5x+3y=-16 egyenes egyenletbe behelyettesítve igazat kell kapni: -5·2 + 3·(-2) = -16 Igaz, tehát B rajta van.



ha a C(6;2) rajta van az egyenesen, akkor a -5x+3y=-16 egyenes egyenletbe behelyettesítve igazat kell kapni: -5·6 + 3·2 = -16 Nem igaz, tehát C nincs rajta.


A három csúcs közül csak 1, a B van rajta az egyenesen, ezért NEM oldalegyenes.

2015. szept. 6. 11:13
 7/8 tatyesz ***** válasza:
A köré írható körhöz meg azt kell tudni, hogy mi határozza meg a köré írható kör középpontját. A háromszög oldalfelező merőlegesei. Írd fel mondjuk az AB oldalhoz tartozó oldalfelező merőlegest. Ehhez kell egy pont, amin átmegy az egyenes és egy vektor, ami jó esetben a normálvektor. Mivel oldalfelező, ezért az AB oldal felezőpontján áthalad, és mivel merőleges, az AB (A-ból B-be mutató) vektor normálvektora a kérdéses egyenesnek. Ezután írd fel a BC oldal felezőmerőlegesét is. Ezek metszéspontja a kör középpontja.
2015. szept. 6. 11:19
 8/8 A kérdező kommentje:
Sikerült megcsinálnom,köszönöm :)
2015. szept. 6. 11:25