Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Elmagyarázná nekem valaki a...

Elmagyarázná nekem valaki a SAV-BÁZIS REAKCIÓKAT érthetően x. x?

Figyelt kérdés

2015. okt. 13. 17:58
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Roppant egyszerű, megmagyarázható már a nevéből is, sav-bázis, tehát ezen 2 anyagot reagáltatjuk egymással. No de nézzük meg mélyebben mit is takar ez! =)


Tulajdonképpen a sav-bázis reakciók lényege szigorúan; a protonátadás. P⁺ felvétel és leadás zajlik le, és ez alapján azonosíthatjuk, hogy a p⁺-t leadó anyag a sav, míg a p⁺-t felvevő anyag a bázis. Ezt takarja tehát a 2 elnevezés a "kémia nyelvén" :D


Nézzünk egy egyszerű sav-bázis reakciót;

Salétromsav + víz - HNO₃ + H₂O = NO₃⁻ + H₃O⁺


Láthatjuk ugye, hogy mindössze protonátadás zajlott. Épp ezért mondjuk sav-bázis reakciónak! A salétromsav savként viselkedik - nevéből következtethetően :D - míg a víz bázisként.

A salétromsavból 1 proton leadásával nitrátion fog képződni, míg a vízből 1 proton felvételével oxóniumion fog keletkezni. (Zárójelbe megjegyezve ugye, hogy az oxóniumionok megnövekedett mennyisége miatt savas kémhatásról beszélünk!)


Ezen a reakciótípuson belül beszéhetünk még közömbösítésről. Ez akkor alakul ki, ha savat és lúgot reagáltatunk egymással! Ugyanis általánosan felírva; SAV + LÚG --> SÓ + VÍZ. Itt a só nem konyhasót jelöl, hanem az adott vegyületek sóit!


Példa gyanánt a következőt mutatom be:

kénsav + nátrium-hidroxid - H₂SO₄ + 2 NaOH = Na₂SO₄ + 2 H₂O


Itt a fő képződési termék a víz, valamint a kénsav egyik SÓJA; a nátrium-szulfát. A pH-mérés esetén / indikátort belehelyezve láthatjuk a szám-/színváltozást mivel a semleges (7 pH) a céél! :D



Remélem segíthettem! =)

2015. okt. 13. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöööm! igen, segítettél!! :) :) :)
2015. okt. 14. 00:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!