Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Melyik az a két (különböző)...

Melyik az a két (különböző) függvény, amiknek nincs határértékük, de a szorzatuknak van?

Figyelt kérdés

2015. nov. 17. 20:41
 1/8 anonim ***** válasza:
(-1)^n és (-2)^n ?
2015. nov. 17. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ezek sorozatok, nem függvények :D De ha (-1)^x és (-2)^x lenne, ez a kettő lényegében ugyanaz. Én is gondoltam erre, de ez így túl könnyű. Akkor már órán rájött volna valaki.
2015. nov. 17. 20:56
 3/8 anonim ***** válasza:

A sorozatok is függvények. (Legalábbis mi úgy definiáltuk őket, hogy olyan függvény, ami a pozitív (vagy nem negatív) egész számokhoz rendel hozzá (valós/képzetes/…) számokat.)


Másrészt a (–1)^x valósak felett csak egész x-ekre értelmezett. Komplexek felett pedig szerintem úgy lesz jó, ha a másik sorozatnak még veszed a komplex konjugáltját: ((–1)^x)*, és x-ről kikötöd, hogy legyen valós.


Harmadrészt függvényeknél azt is meg kell mondjad, hogy melyik pontban akarod venni a határértéküket.


Ha a 0-ban, akkor az egyik legyen a 2*sgn(x), a másik a sgn(x)/2.


Ha a végtelenben, akkor legyen az egyik függvény olyan, hogy 2, ha n < x ≤ n + 1 és n páros egész szám, –2 különben; a másik függvény pedig 1/2, ha n < x ≤ n + 1 és –1/2 különben.


Ezeknek nincs határértéke a megadott helyeken (az utóbbiaknak az egészeknél sincs), és közben eszembe jutott az ultimate-solution:


Az egyik függvény legyen a D(x)/2, a másik pedig a 2*D(x), ahol D(x) = 1, ha x racionális és –1, ha az x irracionális.

2015. nov. 17. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 bongolo ***** válasza:

Vagy egyszerű függvényekkel:

f(x) = 2+sin(x)

g(x) = 1/(2+sin(x))

2015. nov. 18. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Oké, azt elismerem, hogy a sorozatok is a függvények. Viszont egyrészt, a függvények, amiket mondtatok, páronként konkrétan ugyanazok. De nem is ez a lényeg, hanem az, hogy kihagytam egy fontos részletet (bocsi). Mindkettő nagyobb, mint nulla. (És egyik se egyenlő nulla.) Szóval akkor tisztázzuk: kell f(x), g(x), hogy limf(x), limg(x) nem létezik, de lim(f(x)*g(x)) létezik.
2015. nov. 19. 17:45
 6/8 bongolo ***** válasza:

Amit én mondtam, az mindkettő nagyobb, mint 0.

Milyen fontos részlet van még? Mit értesz azon, hogy különböző függvény? Szerintem egy függvény és a reciproka különbözőek. Nem?

2015. nov. 19. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Az a baj, hogy túl szép ahhoz, hogy igaz legyen. Mint amikor azt mondták, hogy a tanárszakosoknak könnyített zh-t adnak, mert nekik nincs gyakorlatuk. Aztán megkaptuk a zh-t, és annyi volt a könnyítés, hogy a 6. feladat d pontját kihagyhattuk... Túl szép volt, hogy igaz legyen.

Szerdán lesz gyakorlatom, akkor kiderül, hogy jó-e, addig meg próbálom feldolgozni, hogy esetleg ilyen egyszerű lenne a válasz.

2015. nov. 19. 19:37
 8/8 anonim ***** válasza:

bongolo válaszával kapcsolatban azt jegyezném meg, hogy ott a függvényeknek minden x0 valós helyen van határértékük (ami a függvényértékkel egyezik, ugyanis az ő függvényei folytonosak). Azt még nem specifikáltad, hogy hol nem szabad legyen határértékük, de ha sehol sem, akkor az én „ultimate-solution”-öm annyiban módosítom, hogy mind a két függvény legyen pozitív:


Szóval legyen az egyik függvény D(x), a másik pedig 1/D(x), és D(x) legyen 2, ha x irracionális, és 3, ha racionális. Ezek különböznek is (az egyik mindenhol kisebb, mint 1, a másik mindenhol nagyobb, szóval sehol sem egyeznek meg), pozitívak is, sehol nincs nekik határértékük (a végtelenben sem), a szorzatuk határértéke pedig mindenhol 1 (a végtelenben is),… Mi kell még?


> „Szerintem egy függvény és a reciproka különbözőek.”

Kivéve, ha az értékkészletük a {–1; 1} halmaz. (Lényegtelen, tudom, csak muszály volt belekötni. Meg az is érdekes kérdés, hogy hogyan mérjük a függvények egyszerűségét… Például az én függvényem esetén a számegyenesen igencsak 'sűrűn' (lásd def.) vannak azok a pontok, ahol könnyen megmondjuk az értékét, a tiédnél meg lényegében csak π/6 egész számú többszöröseiben könnyű a dolgunk.)

2015. nov. 19. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!