Kémia feladat SOS kérném a segítséget?


Réz-szulfátot szeretnénk átkristályosítással megtis

ztítani úgy, hogy egy 100 °C-os oldatot 20

°C-ra h

ű

tünk le. Hogyan készítsük el a kiindulási oldatot,

ha az átkristályosítással 25 gramm

sót akarunk kinyerni?

Réz-szulfát oldhatósági adatai: 100 gramm víz 100 °

C-on 43,5 gramm, 20 °C-on 16,7 gramm

réz-szulfátot old


2015. nov. 24. 21:57
 1/1 anonim ***** válasza:

Ugye az oldhatóságból tudjuk, hogy:


100°C-on------ 43,5/143,5 * 100 = 31,3%-os a telített oldat

20°C-on------- 14,3%-os oldat a telített


a kiindulási oldat legyen x gramm

100°C-on -------0,313*x gramm CuSO4 van benne

20°C-on---------0,143*x gramm CuSO4 van benne



25 gramm kristályos CuSO4-et szeretnénk kapni, úgy, hogy a 100°C-os oldatot 20°C-osra hűtjük

20°C-on a telített oldat 14,3 m/m %-os

0,143*x gramm CuSO4 van benne

0,143x = 25

----------------------------------------------------------------------------------------

ebből a kiindulási oldat tömege

25/0,143 = x

x = 174,7 gramm

----------------------------------------------------------------------------------------

van 174,7 gramm 100 °C-os oldatunk (itt 31,3 m/m %-os)


vagyis: áll 174,7 * 0,313 = 54,7 gramm oldott anyagból

és 174,7 - 54,7 = 120 gramm oldószerből



Mindezen számolások alapján a kiindulási oldathoz 120 gramm oldószerre és 54,7 gramm kristályos CuSO4-re lesz szükség.

2015. nov. 25. 21:19