Mennyi lesz a pH? Nem bírom felfogni


Értem az egész menetét de egyszerűen nekdm nem annyi jön ki mint ami a megoldásban van. És szerintem én számolok jól de ha most vki esetleg ázszámolná elhinbém neki. A feladat:

Ismeretlen konc.ecetsavoldat25cm³-ét 20,44cm³ O,175mol/dm³ konc.-jú NaOH oldat semlegesíti.Mrnnyi az ismeretlrn konc.rcetsavoldat pHja?


Elvileg 2,787... Én húszor átszámoltam és mindig 3,295 jött ki...


2015. dec. 15. 00:26
 1/2 A kérdező kommentje:
Ks(ecetsav)=1,86*10^-5
2015. dec. 15. 00:27
 2/2 Silber ***** válasza:

Az viszont elég érdekes, mert nekem egy harmadik jött ki...


Először is biztosak lehetünk benne, hogy lesz visszamaradó ecetsav, mégpedig azért, mert:

- Ha van visszamaradó NaOH, az mindenképpen lúgossá tenné az oldatot

- Ha nincs visszamaradó ecetsav, sem NaOH, akkor az oldat lúgos lenne a nátrium-acetát lúgos hidrolízise következtében


Így csak akkor semlegesíthető az oldat, ha a lúgosan hidrolizáló nátrium-acetát mellett jelen van szabad sav.


1.: Kiszámoljuk a keletkezett só anyagmennyiségét:

n(NaOH)=c(NaOH)*V(NaOH)=n(só)=3,577*10^-3 mol


2.: Kiszámoljuk az oldat által tartalmazott szabad sav anyagmennyiségét:

[H3O+]=Ks*n(szabad_sav)/n(só)

n(szabad_sav)=[H3O+]*n(só)/Ks=1,923*10^-5 mol


3.: A reakcióegyenlet alapján 1 mol só keletkezik 1 mol ecetsavból. Tehát az eredeti savoldatban az ecetsav anyagmennyisége megegyezik a só és a visszamaradó szabad sav anyagmennyiségének összegével:

n(sav)=n(szabad_sav)+n(só)=3,596*10^-3 mol


4.: Kiszámoljuk az eredeti savoldat koncentrációját:

c(sav)=n(sav)/V(sav)=0,14 M


5.: Kiszámoljuk az eredeti savoldat oxóniumion-koncentrációját:

[H3O+](s)=(-Ks+[Ks*{4+Ks}]^[1/2])/2=4,3*10^-3 M


6.: Kiszámoljuk az eredeti savoldat pH-ját:

pH=-lg([H3O+](s))=2,37

2015. dec. 15. 06:48