Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia számításos feladat...

Kémia számításos feladat megoldásában segítene valaki?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Igazán hálás lennék, ha valaki segítene és elmagyarázná, hogyan kell megoldani a következő feladatot.

Három fém keverékében a tömegek aránya 10:7,4:3, az atomok számának aránya pedig 3:1,5:1. A keverék 40,8g-ját 1 mol oxigénben elégetve a maradék gáz térfogata standard állapotban 3,33dm3. A fémek oxidációs száma a keletkezett oxidokban 3,2,2. A moláris tömegeket kiszámítva állapítsa meg, hogy mely fémek lehetnek a keverékben!


2016. márc. 20. 10:57
 1/2 anonim ***** válasza:

Az össztömegből és a tömegarányokból kiszámítható a három fém tömege a keverékben:

m(Me'): 20 g, m(Me''): 14,8 g, m(Me'''): 6 g.

Az anyagmennyiségarányból pedig:

n(Me') = 3 X mol, n(Me'') = 1,5 X mol, n(Me''') = X mol.

Az O2-ből 3,33 dm^3, azaz 0,1359 mol marad, ezért 0,864 mol reagál el.

Ezt követően célszerű felírni az égések egyenletét, figyelembe véve a vegyértékeket. Gondolom ez egyértelmű.

A 3x mol Me' 9/4 X mol O2-vel, az 1,5 X mol Me'' 3/4 X mol O2-vel, az X mol Me''' pedig 1/2 X mol O2-vel reagál az egyenletek alapján. Ezek után már felírható a következő egyenlet:

9/4 X + 3/4 X + 1/2 X = 0,864, amiből

X = 0,2469 mol

Ebből pedig már számítható a három fém moláris tömege, és meghatározható a három fém.

2016. márc. 21. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Így már megtaláltam a hibámat, a végén nem 0,864-el, hanem 0,1359-el tettem egyenlővé...Tényleg köszi, magamtól biztosan nem vettem volna észre. Ment a zöld pacsi! :)
2016. márc. 21. 20:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!