37%os sósavból 30%ost szeretnék elérni. Hogy kell hígítani h ezt elérjem? Egyszerű válaszokat várok. Például:1liter savhoz x mennyiségű víz kell.


2016. ápr. 8. 13:01
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha tömegszázalékot akarsz számolni, és x egység az oldat tömege, akkor abban 0,37*x egységtömegű oldott anyag van. Hogyha ehhez hozzáadunk y egységtömegű oldószert, akkor az oldott anyag tömege nem változik, az oldaté pedig igen, az x+y lesz. Azt akarjuk, hogy ezek hányadosa 0,3 legyen, tehát


(0,37*x)/(x+y)=0,3


0,37*x=0,3*x+0,3y

0,07*x=0,3*y

(7/30)x=y, tehát az oldat tömegének 7/30 részével megegyező oldószert kell hozzáöntenünk az oldathoz. Ellenőrzés:


(0,37*x)/(x+(7/30)*x)=(0,37*x)/((37/30)*x)=0,3, tehát jól számoltunk.


Ugyanez a metódus, hogyha térfogatszázalékot szeretnél számolni, csak akkor térfogatokkal kell számolnod.


1 liter=1 dm^3 sav esetén így 1*(7/30)=7/30 dm^3 víz szükséges.

2016. ápr. 8. 13:30
 2/4 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm a választ.viszont nekem még mindig homályos egy kicsit, most akkor 1liter savhoz 3dl víz kell?
2016. ápr. 8. 21:49
 3/4 anonim ***** válasza:
Nem, 7/30 liter=7/3 deciliter=~2,333 deciliter víz kell hozzá.
2016. ápr. 8. 21:52
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen
2016. ápr. 9. 07:02