Mennyi az előírt sebesség? Mekkora utat kell megtennie a busznak a két végállomás között.

Egy nemzetközi expresszbusz a kedvező forgalmi viszonyok miatt 8 km/h-val nagyobb átlagsebességgel tudott haladni, mint amit a menetrend előírt, így 48 perccel a kiírt időpont előtt érkezett meg. Egy másik alkalommal a csúszós utak miatt az előírt átlagsebességnél 12 km/h-val lassabban tudott csak haladni, így 1 óra 36 percet késett.

2016. máj. 16. 15:09
 1/2 A kérdező kommentje:
Megköszönném ha valaki segítene :)
2016. máj. 16. 15:10
 2/2 s55 ***** válasza:

Tehát ez a képlet kell v=s/t (ez inkább fizika...)

Mondjuk ha v az átlagsebesség km/h-ban és s az út km-ban, és t az átlagos menetidő órában, akkor azt tudjuk, hogy v+8=s/(t-48/60) és v-10=s/(t+96/60). Ezekből az adatokból kéne a v-t kiszámolni, amit megtehetünk, hiszen 3 egyenletünk van 3 ismeretlenre :

1.v=s/t

2.v+8=s/(t-48/60)

3.v-10=s/(t+96/60)

Ezt most én beírtam csak megoldóba ( [link] de nem lenne túlságosan nehéz kiszámolni kézzel sem, a lényeg, hogy v=40 (km/h)

2016. máj. 19. 18:18