Elakadtam ebben a 0. zh-s példában. Hogyan oldjam meg?


Hogyan kell ezt a fajta feladatot kiszámolni?

Patyolád és Vörhe egymástól 90 km távolságban van. Patyoládról elindul Vörhe felé 60 km h sebességgel egy busz, majd egy óra múlva Vörhéről Patyoládra egy másik busz 120 km h sebességgel. A lassabbik busz indulásától számítva mennyi idő elteltével találkoznak?

Előre is köszönöm a segítséget!



2016. júl. 16. 17:10
 1/4 anonim ***** válasza:

Egy óra múlva az első busz 60 km-t tesz meg, tehát amikor a másik busz elindul, 30 km lesz köztük a távolság. Tegyük fel, hogy t idő múlva találkoznak, ekkor az első 60t, a másik 120t km-t tett meg, összesen viszont megtették a köztük lévő utat, tehát 30 km-t:


60t+120t=30

180t=30

t=30/180=1/6, t órában volt megadva, tehát az 1 órán túl még 1/6 órára van szükség, hogy találkozzanak, tehát 1+1/6=7/6 óra múlva találkoznak a lassabbik busz indulásától számítva, ezt át lehet akár számítani percre: 70 perc.

2016. júl. 16. 17:24
 2/4 anonim ***** válasza:

1 óra múlva a P busz már 60km-t tett meg, 30 km maradt neki, ekkor elindul a V busz is.

1 perc alatt P busz 1km-t tesz meg, V busz pedig 1 perc alatt 2km-t tesz meg.

10 perc alatt 10km-t megy előre P busz, V busz meg ugyanazon 10 perc alatt 20km-t,

10+20= 30

Szóval 70 perc múlva találkoznak a buszok, a lassabik busz indulásától számítva.

2016. júl. 16. 17:28
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2016. júl. 16. 17:47
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha 0. zh-ra gyakorolsz, itt is van néhány példa:

[link]

2016. júl. 16. 18:34