Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ionegyenletek középiskolás...

Ionegyenletek középiskolás szinten - Hogyan kell ionegyenletet felírni?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Az Ötösöm lesz kémiából könyvben találtam egy jó kis leírást az ionegyenletekről, azonban nem értem, hogy a reakciónak miért csak "egyik részét" írjuk ki az ionegyenletbe?


Pl. a könyvben az van, hogy a

FeS + 2HCl = FeCl2 + H2S reakció ionegyenlete:

S2- + 2H+ = H2S

De miért nem Fe2+ + 2Cl- = FeCl2 (is)?


(Tehát hogy miért csak az "egyik fele kell a reakciónak kiírva)


Köszi előre is!



2016. aug. 8. 19:04
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Természetesen az a reakció is lejátszódik, amit másodjára írtál. Általában az ilyen ioncserélődési reakciókból mindig 2 ionegyenlet gyártható le, de ebből számunkra általában csak az egyik a hasznos. Értsd ezt úgy, hogy ha mondjuk van egy számítási feladat, például az hogy hány gramm vas-szulfidból fejleszthető 1 dm3 standardállapotú kénhidrogén, akkor a reakció második fele, tehát hogy mi a reakció "mellékterméke" ami csak úgy benne marad az oldatban, az nem érdekel bennünket a feladat szempontjából, ezért elég ha csak a kénhidrogénképződésnek az ionegyenletét írjuk fel, így kisebb reakcióegyenlettel kell dolgoznunk a feladatban, ami leegyszerűsíti annak kirendezését és javítja az áttekinthetőséget. Valójában persze többminden történik, egészen pontosan úgy ahogy te is írtad, csak mivel azzal nem akarunk számolni, így nem foglalkozunk vele, csak a számunkra fontos részét írhatjuk fel a reakciónak. Ez az előnyük az ionegyenleteknek, hátrányuk hogy nem a teljes valóságot írják le hanem csak azt a felét amivel foglalkozni akarunk (bár ez inkább előny mint hátrány :D )
2016. aug. 8. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm, most már képben vagyok hála neked :) Ment a zöld kéz
2016. aug. 9. 01:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!