Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A KOMBINATÓRIKÁBAN, a permutác...

A KOMBINATÓRIKÁBAN, a permutáció, variáció és kombináció?

Figyelt kérdés

A KOMBINATÓRIKÁBAN, a permutáción belül az ismétléses permutáció és az ismétlés nélküli permutáció, a variáción belül az ismétléses variáció és az ismétlés nélküli variáció és a kombináción belül az ismétléses kombináció és az ismétlés nélküli kombináció között hogy tudok külömbséget tenni?

Azaz...hogy ha elém raknának egy kombinatórikai feladatott, azt miként tudnám eldönteni hogy most melyiket kellene alkalmaznom?


2016. szept. 6. 16:56
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem tudom, mennyire lesz érthető, de megpróbálom megfoglamazni azt, ahogy én jegyeztem meg:

permutáció: n! - Elemek sorbarakása, minden elem egyszer fordul elő és fontos a sorrendjük.

pl: Van 6 különböző színű golyó, hányféleképpen tudod őket sorbarakni? 6!


ismétléses permutáció: n!/k! N db elemed van, ezek között van k db, ami ugyanolyan. Pl. Van 3 kék és 4 piros golyód. Hányféleképpen tudod őket sorbarakni? 7!/(3!*4!) (7 mert összesen 7 golyó van, 3!*4! mert a 2 szín 3szor illetve 4-szer ismétlődik)


Variáció: n!/((n-k)!) Van n db elemed és összesen k helyed, ahová őket teheted, de úgy, hogy egy adott elemet NEM lehet 2 vagy több helyre tenni. Hányféleképpen megy ez?

Pl. 20 versenyző van és 3 helyezés, 1. 2. és 3.

Megoldás: 20!/((20-3)!)

Ezt én általában relajzolom, pl így: _1._ _2._ _3._

az 1. helyre még 20 versenyző közül lehet választani, tehát 20

a 2. helyre már csak 19 közül

a 3. helyre már csak 18 marad

ezeket szépen össze kell szorozni: 20*19*18 (vagy behelyettesítesz a képletbe és akkor látod h ugyanezt kapod marad)


Ismétléses variáció: ugyanaz, mint az előbb, de itt minden elemet újraválaszthatsz. A képlet: n^k

Pl. 10 ember közül sorsolnak, 3 nyeremény van, de mind a 10 embernek van esélye megnyerni, akár mindhárom nyereményt, mivel a nevüket visszateszik a kalapba. A nyeremények nem egyenértékűek.

Megoldás: Itt figyelni kell, mert ha a nyeremények ugyanazok lennének, akkor akár kombináció is lehetne. Így viszont, mivel baromira nem lényegtelen, hogy melyiket ki kapja, fontos a sorrend, tehát variáció.

díj1 díj2 díj3

10 * 10 * 10 = 10^3

2016. szept. 6. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Folytatás:


Kombináció:

hosszú képlet: n!/((n-k)!*k!)

rövid képlet: (n alatta k) (sajnos ezt itt nem tudom formázni szépen)

Lényege: n db elemből választasz ki k darabot úgy, hogy mindent csak 1-szer, de a sorrendjük teljese

n lényegtelen.

Pl: 20 fős osztályból kell kiválasztani 3 diákot, akik tesi óra után maradnak és elpakolnak.

Mivel itt a 3 diák feladata ugyanaz lesz, lényegtelen, hogy a tanár milyen sorrendben mondja ki a nevüket, tehát a megoldás (20 alatt a 3)


Ismétléses kombináció:

képlet: ( (n+k-1) alatt a k)

n db dologból húzunk ki k darabot úgy, hogy a húzás után vissza lehet az elemeket tenni, tehát akár minden alkalommal kihúzhatod ugyanazt.


Elég gyakran (de nem mindig!) előfordul, hogy azok a feladatok, amikben

- pl. 5 jegyű számokat kell összerakni számkártyákból variáció vagy permutáció

- pl. színes golyókat húznak dobozból kombináció

- ülésrend pl moziban esetében még csak permutációval találkoztam

2016. szept. 6. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2016. szept. 7. 17:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!