Legyen a0 = 0 és legyen (an+1 = 2an^2 + 1). Teljes indukcióval igazoljuk, hogy az (an) sorozat monoton növekvő?

Csináltam már nagyon sok bizonyítást, de ilyennel még nem találkoztam, és bele kezdtem, de nem vagyok biztos benne.

2016. okt. 19. 22:30
 1/2 bongolo ***** válasza:
0%

a(n+1) = 2·a(n)² + 1


a(1)=1, a(2)=3, a(3)=19, teljesül rájuk, hogy monoton növekvő.

Tegyük fel, hogy a(n-1) < a(n)

Igaz-e, hogy a(n) = 2·a(n-1)²+1 < a(n+1) = 2·a(n)²+1

a(n-1)² <? a(n)²

A rekurziós feltétel szerint pedig ez igaz (mivel a sorozat elemei pozitívak).

2016. okt. 19. 23:28
 2/2 anonim ***** válasza:
33%

Ha nem ragaszkodunk a teljes indukcióhoz, akkor úgy is számolhatunk, hogy ha egy sorozat szigorúan monoton nő, akkor a(n+1)>a(n) teljesül. Tudjuk, hogy a(n+1)=2a(n)^2+1, tehát


2a(n)^2+1>a(n), ez egy másodfokú egyenlőtlenség:


2a(n)^2-a(n)+1>0


Ennek a diszkriminánsa negatív ( (-1)^2-4*2*1=-7) ), a főegyüttható pozitív, tehát biztos, hogy a másodfokú függvény minden tagja pozitív, így a polinomsorozat minden tagja is nagyobb lesz 0-nál, tehát az eredeti sorozat szigorúan monoton növő lesz.

2016. okt. 20. 01:02