Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Legyen a0 = 0 és legyen (an+1...

Legyen a0 = 0 és legyen (an+1 = 2an^2 + 1). Teljes indukcióval igazoljuk, hogy az (an) sorozat monoton növekvő?

Figyelt kérdés
Csináltam már nagyon sok bizonyítást, de ilyennel még nem találkoztam, és bele kezdtem, de nem vagyok biztos benne.

2016. okt. 19. 22:30
 1/2 bongolo ***** válasza:
0%

a(n+1) = 2·a(n)² + 1


a(1)=1, a(2)=3, a(3)=19, teljesül rájuk, hogy monoton növekvő.

Tegyük fel, hogy a(n-1) < a(n)

Igaz-e, hogy a(n) = 2·a(n-1)²+1 < a(n+1) = 2·a(n)²+1

a(n-1)² <? a(n)²

A rekurziós feltétel szerint pedig ez igaz (mivel a sorozat elemei pozitívak).

2016. okt. 19. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
33%

Ha nem ragaszkodunk a teljes indukcióhoz, akkor úgy is számolhatunk, hogy ha egy sorozat szigorúan monoton nő, akkor a(n+1)>a(n) teljesül. Tudjuk, hogy a(n+1)=2a(n)^2+1, tehát


2a(n)^2+1>a(n), ez egy másodfokú egyenlőtlenség:


2a(n)^2-a(n)+1>0


Ennek a diszkriminánsa negatív ( (-1)^2-4*2*1=-7) ), a főegyüttható pozitív, tehát biztos, hogy a másodfokú függvény minden tagja pozitív, így a polinomsorozat minden tagja is nagyobb lesz 0-nál, tehát az eredeti sorozat szigorúan monoton növő lesz.

2016. okt. 20. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!