Hogyan számíthatóak ki ezek a feladatok (valószínűségszámítás és kombinatorika)?


Sziasztok! Eppen gyakorolgatok, de pár feladatnál nagyon elakadtam. Ezekhez kérném segítségeteket.


1. feladat: Hányféleképpen lehet egy polcra tenni 10 külömböző könyvet, ha figyelemmel kell lennünk a sorrendre?(Bocsánat ha nem helyes, nem magyarul van a példa, csak fordítom) A helyes megfejtés 103 628 800, és nem értem, hogy miért.


2. feladat: Hányféleképpen lehet kiválasztani 2 terméket fajtájukra való tekintettel, ha az üzletben 5 fajta terméket árulnak. A helyes megoldás 15.


3. feladat: Van 3 dobozunk. Minden dobozban 10 levél található, és ezek meg vannak számozva 1-től 10-ig. Minden dobozból véletlenszerűen kihúzunk egy levelet. Mennyi a valószínűsége annak, hogy a leveleken található számok összege nagyobb lesz mint 4?


A helyes megoldás 0,996. Itt gondolom sokkal egyszerűbb számolni úgy, hogy 1-ből kivonjuk a 4-től kisebb vagy egyenlő összegű leveleket, de nem tudom, folytatni.


Minden kedves válaszolónak nagyon szépen köszönök minden segítséget!



2016. nov. 19. 16:28
 1/8 anonim ***** válasza:

A hármason kívűl egyiknél sem jött ki a helyes megoldás.


3.

Akkor lesz kisebb vagy egyenlő az összegük mint 4, ha a dobozokból húzott számok rendre:

111

112

121

211

Tehát 4 esetben lesz kisebb vagy egyenlő. Összesen 1000 eset van, mivel mindegyik dobozból tízféle számot húzhatunk (10*10*10). 1000 - 4 esetben nagyobb lesz, a kedvező esetek száma így 996, az összes eset 1000, a megoldás 996/1000 = 0,996

2016. nov. 19. 16:46
 2/8 anonim ***** válasza:

Honnan szedted ezeket a megoldásokat? Az első kettő nem jó.

1. feladat: a megoldás 10!, azaz 3628800.

2. feladat: 5 alatt a 2 = 20

3. feladat: négyféleképpen fordulhat elő, hogy a számok összege nem nagyobb, mint 4: 1,1,1; 1,1,2; 1,2,1; 2,1,1. Az összes lehetőség 10^3, azaz 1000. Így a kedvező lehetőségek száma 1000-4=996. 996/1000=0,996

2016. nov. 19. 16:49
 3/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Nekem sem stimmeltek ezek a számok, de gondoltam, hogy ha a könyvben van, akkor biztos helyes. Ezek szerint mégsem. :D
2016. nov. 19. 16:53
 4/8 anonim ***** válasza:
Másodiknál biztos számít a sorrend? A végén ugyan az a 2 fajta lesz nálad a kiválasztásuk sorrendjétől függetlenül.
2016. nov. 19. 16:53
 5/8 anonim ***** válasza:
Most látom te is úgy csináltad, 5 alatt a 2, csak elírtad az eredményt, nem 20 hanem 10.
2016. nov. 19. 16:55
 6/8 A kérdező kommentje:

Akkor gyorsan kérdezek egyet:


A feladat szövege a következő: A fekete és fehér színű golyók száma a dobozban 7. Mennyi a valószínűsége annak, hogy 6 véletlenszerűen kiválasztott golyóból k= 0,1,2,...,6 fehér színű lesz?


Itt most csak k=0-t szeretném nézni. Szóval összesen 14 golyó van. Tehát az összes lehetőség (14 alatt 6), ami 3003. Hogy 0 golyó fehér, azt úgy kapom meg, hogy (6 alatt 0)*(a maradék 8 alatt 6), ami 28-cal egyenlő. A valószínűségszámítás után az eredményem: 28/3003 = 0,009324, ami megint nem stimmel a könyvben lévő eredménnyel ( ott 0,0023). Én csinálom rosszul, vagy a könyvben van megint hiba?

2016. nov. 19. 17:27
 7/8 anonim ***** válasza:
(7 alatt a 0 * 7 alatt a 6)/ 14 alatt a 6
2016. nov. 19. 17:45
 8/8 dq ***** válasza:

2.:


ABCDE a termékek,

(AA) típusú kiválasztásból 5 darab

(AB) típusú kiválasztásból 5*4/2 darab


azaz összesen 15 féle kiválasztás van.


[link]


Ismétléses kombinációra a képlet a wiki szerint

> binomial(n+k-1, k) = 6 alatt 2 = 15.

2016. nov. 19. 19:50