Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell ezeket a kémiai...

Hogyan kell ezeket a kémiai feladatokat megoldani? El tudná magyarázni nekem valaki hogy milyen logika szerint megy?

Figyelt kérdés

Feladatok:

1. But 1-én

2. Transz-but-2-én

3. Hexa-2-4-dién

4. 2-3 dimetil 3-etil hept 1-én

5. 2-3-5 trimetil 4 izopropil okt 1-én


Igazából az érdekelne hogy mi ezeknek a megoldásában a logika. A tanár az órákon mindig hasraütés szeruen mond ezekhez hasonlókat. Egyszerűen nem értem. Valaki magyarázza el, hogy hol melyik eredménynél miért az jött ki és hogyan. Előre is koszonom szepen a segítséget!



2016. dec. 3. 17:15
 1/3 Arp Du ***** válasza:

telített szénhidrogének (csak egyszeres C-C kötés) nevei

homológ sor a végén: metán, etán, propán, bután

[link]

bután: 4 C atom van

butén: -án helyett -ÉN ->1 kettős kötés van benne

but-1-én vagy 1-butén (ugyanazt jelenti)-> a kettős kötés az 1. C atom után található

C=C-C-C

+ a hidrogének: CH2=CH-CH2-CH3

(minden C 4 kötést létesít, pl. a másodiknak 3 kötése van C atomokhoz, akkor 1 H-hez köt))


but-2-én (vagy 2-butén)-> kettős kötés a 2. C atom után

transz-but-2-én

a lánc végi CH3- helyzete a két lehetőség közül a "transz" (távoli) [link]


hexán: 6 C atom van

hexadién: -DIÉN ->két kettős kötés van

Hexa-2-4-dién: a kettős kötések a 2. és a 4. C atom után

C-C=C-C=C-C

az első C 3 hidrogén köt, a 2.,3.,4.,5. 1 hidrogént


heptán: 7 C atom

hept-1-én találd ki

2-metil: metil csoport (CH3-) köt a 2. C atomhoz

2,3-dimetil: metil köt a 2. és a 3. C atomhoz (di=kettő)

3-etil: etil (CH3-CH2-) köt a 3. C atomhoz

[link]


oktán: 8 C atomból áll

okt-1-én vagy 1-oktén

2-3-5 trimetil köt a 2., 3., 5. C atomhoz (tri=3)

4-izopropil: 4. C atomhoz köt (PROPán:3 C atom->PROPil 3 C atom) izopropil: a sima propiltól különböző

2016. dec. 4. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Arp Du ***** válasza:

ha a metán(1), etán(2), propán(3), bután(4), pentán(5), hexán(6), heptán(7), oktán(8)

sort tudod, abból el tudsz indulni


-én: egy kettős kötés

-dién: két kettős kötés


az elején a dimetil, etil... azok oldalról kapcsolódnak a kiindulási szén-lánchoz

2016. dec. 4. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Tom Benko ***** válasza:

Szisztematikus nevezéktan. Teljesen logikus, feltéve, hogy odafigyelsz. Lényegét tekintve arról van szó, hogy a vegyületeket egy szénhidrogén váz származékainak tekintjük. Előtte felsoroljuk, hol és mi lóg le róla, utána pedig a váz saját specialitásait, szintén helymegjelöléssel. Például:

2,3-dimetil-3-etil-hept-1-én. Az alaplánc a heptán, ennek az egyik végéről beszámozzuk a szénatomokat. A 2. és a 3. szénatomon egy-egy metilcsoport van, a harmadikon van egy etilcsoport is, valamint az első és a második szénatom között egy kettős kötés. A maradék kötéseken hidrogénatomok.

2016. dec. 5. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!