Hogyan kell egyszerűsíteni az alábbi trigonometrikus kifejezést?

(sin^2a-1)/(cos^2a-1)+tga*ctga

2017. jan. 8. 17:41
 1/3 anonim ***** válasza:

tg(a)=sin(a)/cos(a)

ctg(a)=cos(a)/sin(a)


Ebből szépen látszik, hogy a kettő szorzata éppen 1.


sin^2(a)-1= -cos^2(a)

cos^2(a)-1= -sin^2(a)

Pitagoraszi azonosság alapján sin^2(a)+cos^2(a)=1


Ezt elosztva egymással éppen ctg^2(a) marad.

2017. jan. 8. 17:49
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, de a megoldó kulcs szerint 1/sin^2(a) a megoldás
2017. jan. 8. 17:54
 3/3 anonim ***** válasza:

Az első válasza alapján idáig eljutsz: -cos^2(a)/-sin^2(a) + 1


-cos^2(a)/-sin^2(a) = ctg^2(a) tehát ezt kapod: ctg^2(a) + 1


Ha ezt: cos^2(a) + sin^2(a) = 1 elosztod sin^2(a)-val, akkor megkapod, hogy ctg^2(a) + 1 megegyezik 1/sin^2(a) -val, vagy rövidebben csc^2(a)

2017. jan. 8. 18:23