Kúp, gúla térfogat felszín számolásnál mire kell odafigyelni?

Mire van az (a×gyök3)/2 képlet? Vannak még ilyen "titkos" képletek?
2017. jan. 25. 20:53
 1/2 anonim ***** válasza:

Az a*gyök(3)/2 az a oldalú szabályos háromszög magasságvonalának hosszát adja meg. Ebből kifolyólag a szabályos háromszög területe a*(a*gyök(3)/2)/2=a^2*gyök(3)/4.

Nem tudom, mi számít "titkos" képletnek, de nagy részük valószínűleg a függvénytáblában is megtalálható.

Az ilyen feladatoknál a legtöbb esetben az alaplapra merőleges fősíkmetszetet kell venni (mintha félbevágnád a testet), ami egy egyenlő szárú háromszög, kúpnál mindegy, hogy vágod, négyzetnél két módon szokás vágni; vagy az alapélekkel párhuzamosan, vagy átló mentén, ez persze attól függ, mi van megadva.

Ha adsz példát, amit nem tudsz megoldani, szívesen levezetem.

2017. jan. 25. 22:14
 2/2 anonim ***** válasza:

Az a√3 az a testátló hosszát jelenti, a "/2" az pedig a fele.

Az a√2 ez a lapátló hossza, melyet pl. a√2/2-vel a lapátló hosszának a fele melyből Pitagorasz-tételt is számolhatsz pl. a gúla magasságára


Szabályos háromszög területe: a^2√3/4

Ez jól jöhet pl a gúla térfogatának számításakor melyből kiszámolhatod a T-t.(T*m/3=V)

Bár függ az oldalak számától pl. ha hatszög alapú egyenes gúla akkor 6T*m/3


Szabályos háromszög magassága: a√3/2


Most így hirtelen ennyi jutott eszembe.

2017. jan. 25. 22:19