Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » (matek) Ez a feladat kombináci...

(matek) Ez a feladat kombináció, igaz?

Figyelt kérdés

Nagyon nehezen tudom megkülönböztetni a kombinatorikás feladatokat. Ez a feladat, szerintem, kombináció, de egy osztálytársam variációs képlettel oldotta meg:


Szeretnénk vásárolni 6 különböző színű ceruzát. A boltban van 10 különböző színű ceruza. Hányféleképpen vagyok képes hat ceruzát venni? (Spanyolul van és elvileg így szól)



2017. máj. 5. 15:42
 1/8 anonim ***** válasza:

Variációnál számítana, hogy milyen sorrendben vásárlod a ceruzákat. Itt viszont teljesen mindegy a sorrend, ugyan az a 6 szín lesz megvéve.


Példaként ha kettőt vennél mindegy, hogy pirost majd sárgát, vagy sárgát majd pirost veszel.

2017. máj. 5. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
24%

Szerintem, legalábbis én úgy oldanám meg, hogy 10*9*8*7*6*5 mivel hat ceruzát szeretnél és különbözőket

Tehát a másodikat már csak 9 féle közül lehet kiválasztani, a harmadik 8 és így tovább.

Javítsanak ki, ha nem jó, de én így csinálnám

2017. máj. 5. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 crudy ***** válasza:
0%
korrekt, a variáció mindegy. ahogy előttem írták a jó megoldás
2017. máj. 5. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A 2. válaszadó megoldása azért nem jó, mert a sorrendet is figyelembe veszi. Még le kell osztani 6!-sal, és így végeredményben éppen 10 elem 6-od osztályú ismétlés nélküli kombinációját kapjuk.


Egyébként pedig egy megjegyzés: a kombinatorikai feladatokban a permutáció, variáció és kombináció illetve ezek ismétléses változatai csak hat leszámlálási alaptípust jelentenek. Egy tetszőleges illetőleg általános kombinatorikai feladat viszont nagy valószínűséggel "vegyes", azaz nem tisztán az egyikre vagy másikra vezethető vissza, hanem a fentiek közül többre is. Én azt javaslom, hogy mindig próbáld meg ténylegesen el is képzelni, azaz gondolatban megvalósítani a leszámlálást, hogy lásd a logikát a képletek mögött. Kis gyakorlattal a fenti alapeseteket már rutinból tudva elegendő csak a feladatok problémásabb részeire koncentrálni.

2017. máj. 5. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
54%

Csak, hogy értsd; a polcról 10*9*8*7*6*5-féleképpen tudod levenni a polcról, viszont (10 alatt a 6)-féle csomagért tudsz fizetni a kasszánál.


Egyébként nem azt kellene tudni, hogy "ez most variáció, és akkor a képletet használom", hanem azt kellene megérteni, hogy a különböző esetekben hogyan számolunk. Tehát nem képleteket, hanem gondolkodásmódot kellene alkalmazni.

2017. máj. 5. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Youtube-on Fodor Zsolt aka "sefmatek" videói remélhetőleg segítenek a kombinatorikás feladatok megértésében , ajánlom végignézésre mindenkinek ;) https://www.youtube.com/watch?v=5kxyoTaH47E&list=PLDNTiqexHd..
2017. máj. 6. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
5-ös vagyok. Aki lepontozta a válaszomat, meg is tudja indokolni, hogy mi vele a probléma, vagy csak a piros kéz nyomogatása megy profi szinten?...
2017. máj. 6. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
#7: Az utóbbi lesz az. Én már leszoktam az itteni válaszadásról, hiába jó az eredmény akkor is mindig 50% alatt van a hozzászólásom "hasznossága".
2017. máj. 6. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!