Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Derékszögű háromszög beleírhat...

Derékszögű háromszög beleírható körének a sugarának kiszámolása?

Figyelt kérdés
Addig eljutottam, hogy az átfogó azaz a c=5cm. Az egyik befogó pedig a=3cm. Pitagorasszal kiszámoltam, hogy a b=4cm. Ezekből az adatokból megkéne határoznom a beléírható kör sugarát r=?

2017. máj. 16. 16:00
 1/6 anonim ***** válasza:
50%
A háromszög területének kiszámítására ismersz olyan képletet amelyben a beírható kör szerepel? (T=s*r)
2017. máj. 16. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nem igazán :/. Igazából csak kiadta a matektanár, hogy jöjjünk rá a képletre. Azt hiszi ennyire pengék vagyunk.
2017. máj. 17. 06:33
 3/6 A kérdező kommentje:
Bár már mindegy, mert rájöttem hogy van olyan hogy: K=r\2 amit, ha behelyettesítek 12=r/2 és van egy megoldható egyenletem.
2017. máj. 17. 06:41
 4/6 A kérdező kommentje:
Jajjj bocsánat, elírtam Tabc=K*r/2
2017. máj. 17. 06:48
 5/6 anonim ***** válasza:

Van egy másik ötlet is:


A külső pontból a körhöz húzott érintőszakaszok ugye egyenlőek.

Mármost, ha berajzolod a kört, akkor a derékszögű csúcs, a kör középpontja és a befogókon levő érintési pontok egy négyzet csúcsai (bizonyítandó, de könnyű).

Emiatt az érintőszakaszok hossza r.

A befogókon a "maradék" hosszak: a-r és b*r.

Ezek viszont megegyeznek az átfogóra eső érintőszakaszokkal.

Így tehát: c=a-r+b-r

Kifejezve:

r=(a+b-c)/2

2017. máj. 17. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Folytatva az előző válaszoló megoldását


Mindkét oldalt 2-vel szorozva

2r = a + b - c


Mivel

K = 2s = a + b + c

ebből

a + b = 2s - c


Behelyettesítve a sugár képletébe

2r = 2s - c - c

2r = 2s - 2c

2r = 2(s - c)

Egyszerűsítés után

r = s - c

======

2017. máj. 17. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!