Kémiai egyenletrendezés oxidációs számokkal, ezt a feladatot levezetéssel valaki eltudná nekem magyarázni?

KMnO4 + HCl = Cl2 + KCl + MnCl2 + H2O

2017. szept. 18. 12:12
 1/4 Tom Benko ***** válasza:

Írd fel minden atom oxidációs számát, célszerűen fölé vagy alá, hogy tudjad követni. Nézd meg, melyiké változott, és mennyivel. Utána úgy keress együtthatókat, hogy az összes változás előjelesen nulla legyen. Végül a maradék atomokat hozd ki egyenlőre.


Példa:

Cu+H_2SO_4=CuSO_4+SO_2+H_2O

Az oxidációs számok (sajnos a fórum nem engedi a TeX-kódot): 0,+1,+6,-2,+2,+6,-2,+4,-2,+1,-2. A réz és a kén oxidációs száma változott, a réz kettővel nőtt, a kén kettővel csökkent, amik 1:1 arányban egyenlítik ki egymást. Ez alapján a jelenlegi együtthatók: 1,1,1,1,? (a vízé még nem derül ki). A rézhez, hogy réz-szulfát legyen, kell egy szulfátion, tehát még egy kénsav-egység. Az együtthatók most: 1,2,1,1,?. Ami hátra van, az a hidrogén. A bal oldalon négy hidrogén van, a jobb oldalon is ennyi kell legyen, így az együtthatók: 1,2,1,1,2. A biztonság kedvéért számoljuk meg az oxigéneket is. Bal oldal: 0+2*4=8, jobb oldal: 4+2+2*1=8, a két oldal megegyezik, tehát az egyenlet rendezve:

Cu+2H_2SO_4=CuSO_4+SO_2+2H_2O


Na, most próbáld az egyenletedet! Azt nem fogom kiszámolni, nem akarlak a külvilág felé tök hülyének láttatni.

2017. szept. 19. 16:46
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Megértettem! :D
2017. szept. 19. 18:15
 3/4 Tom Benko ***** válasza:
Ennek örülök! Kijött jól?
2017. szept. 19. 19:40
 4/4 A kérdező kommentje:
2 KMnO4 + 16 HCl = 5 Cl2 + 2 KCl + 2 MnCl2 + 8 H2O lett :) vagyis eloszor ezeknek a mennyisegeknek a fele, csak nemtetszett hogy 2,5 Cl2 szerepelt az egyenletben
2017. szept. 19. 20:40