Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Antigonéról kell fogalmazást...

Antigonéról kell fogalmazást írnunk van ötletetek?

Figyelt kérdés

2018. jan. 21. 18:44
 1/10 anonim ***** válasza:
Senki sem fogja megírni neked... ott a google.. 1000+1 elemzés a műről.
2018. jan. 21. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Van egy ötletem: olvasd el a könyvet.
2018. jan. 21. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Amúgy nem is írtál ki konkrét feladatot. Egy műből akár egy adott tárgyat is ki lehet venni, hogy azzal alkossunk egy új történetet, vagy helyezzük más megvilágításba, vagy mi lett volna, ha ez a szereplő így cselekszik, és nem így; vagy pl helyezzük át 21-edik századira a sztorit mai köntösbe; vagy mit tudom én. De amúgy legalább egy rövidített verziót olvass el, és azt fogalmazd át saját szavaidra , vagy valami. Tegyél föl konkrét kérdéseket, fogalmazást meg megíratni mással az azért elég béna. Jól van, értem, hogy te itt most csak támpontokat kérsz; hát szerintem olvass el legalább neten egy rövidített verziót, vagy akár a Wikipédiát róla, és akkor fogalmazd át, meg még akár bele is írhatod, amiket még órán megbeszéltetek róla. Amúgy én ezt tök régen tanultam, de nulláról, ha nulla ismereted van adott műről, hogyan akarsz róla házit írni ? XD :D :) :)
2018. jan. 21. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
* Ja és jó, hogyha nagyon megcsavarod, mert pl az is szívás, hogyha egy adott osztálytársad szintén nem olvasta, csak pont azt az adott rövidített verziót, amit te is, és mind a ketten annak a konkrét mondatait írjátok át, nehogy egyezések legyenek benne XDDD Szóval azért variáld meg szerintem azt is, hogy ne pont ott legyen a mondatnak a vége, ahol a tartalomleírásban, mert azért az is gyanús lehet, de legalább csináld meg, hogy ne kapj egyest; egyest nem adhat senki, mert király vagy , és meg tudod oldani az adott feladatokat; tehát arra senki nem lehet méltó, hogy 2-esnél rosszabbat adjon neked, azt nem engedheted meg; szóval legalább a 2-esed legyen meg
2018. jan. 21. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
*ja meg még saját gondolatokat is belefűzhetsz pl a füzetben/ tankönyvben leírtak alapján, hogy "Hát szerintem Antigoné ilyen volt, mert" "itt és itt ezt tette hogy, de én másképp cselekedtem volna az ő helyében ha lettem volna"
2018. jan. 21. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Elolvastam már a könyvet és ötös tanuló is vagyok de a fogalmazás sose volt erősségem nem azt kértem írjátok meg csak ötleteket miről írhatnék utána azt már én kiegészítem saját gondolatokkal
2018. jan. 21. 20:22
 7/10 Gombos Zsolt(Jeti) ***** válasza:
Kezdd azzal,hogy Antigo felesége volt... :D (Bocs;) )
2018. jan. 22. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 AlbusDumbledore válasza:
Olvasd el, majd nézd meg ezt, s ennek a felépítését. [link]
2018. jan. 22. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 ququcs válasza:

[link]

[link]

Itt van egy-két segítő link. Drukkolok, hogy sikerüljön!! :)

2018. jan. 22. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Szophoklész az 5. század egyik legjelentősebb drámaírója és tragédiaköltője. Ő alkalmazott először 3 színészt, valamint megnövelte a kar létszámát 15 főre. Körülbelül 120 művet írhatott, ebben a korban legtöbb szerzeményét a híres alexandriai könyvtár őrizte, de sajnos mára csak 7 alkotása maradt fent.

Szophoklész a drámáiban sosem ítélkezik, mindig az olvasóra bízza a döntést.

Műveiben a thébai mondakört dolgozza fel, Arisztotelész Őt tekinti a konfliktusos dráma megteremtőjének.

Az Antigoné műfaja is konfliktusos dráma, hisz a költemény Antigoné és Kreón vitájára épül. A főszereplő olyan erkölcsi elveket képvisel, ami a korban elfogadott, azonban az ellentét is onnan ered, hogy az ellenfele megakadályozza Antigoné elveinek beteljesülését. Innen indul a drámai harc, az erkölcsi rend, csak a címszereplő halálával érhető el. Az emberi és az isteni törvények kerülnek egymással szembe.

A műben fellelhető még, Iszméné és Antigoné; Kreón és Haimón; Kreón és Teiresziász; valamint Kreón és a tömeg konfliktusa is.

Antigoné és Iszméné között azért alakul ki nézeteltérés, mert Iszméné inkább Kreón mellett áll, fejet hajt a zsarnok előtt, mert fél. A főhőst is próbálja lebeszélni tervéről, miszerint ne temesse el az akkor árulónak számító testvérüket. Azonban a lány hajthatatlan, és megharagszik testvérére, amiért Ő nem akar kiállni Polüneikész mellett.

„ én őt elfogom

Temetni, és ha ezt teszem, meghalni szép.”

A kórus kezdetben visszariad a nyílt beszédtől, elítéléstől, azonban nem tisztelik Kreónt. Elhangzik a műben egy kardal az ember nagyságáról, egyetlen egy korlát van az ember számára, a halál.

„Gyűlölni nem születtem én, szeretni csak.” Hangzik el a fő karakter szájából, mikor halálra ítélik. Kreón dühében a lányt és testvérét is halálra ítéli. Antigoné vagy megveti húgát vagy ki akarja menteni, ezért ellenkezik. Kreón és Haimón ellentéte onnan ered, hogy a király halálra ítéli Antigonét a tette miatt, azonban Haimón minden áron meg akarja menteni a menyasszonyát. Ám Kreónnak nem számít a családja, elvakult és csak arra tud gondolni, hogy egy lány megsértette a tekintélyét. Hisz amint kihirdeti a parancsát, szinte rögtön érkezik az őr, hogy a testet eltemették. Kreón nem akarja elhinni, hogy Antigoné tette, hisz Ő csak egy lány.

„Ő lenne férfi, s nem lennék férfi én,

Ha íly dacot hagynék büntetlenül.”

Haimón és apja között alá-felé rendeltségi viszony van. Haimón utal a tragikus végre, azonban ezt a zsarnok fenyegetésnek veszi, és csak azért sem tágít döntésétől.

Kreón egyedül marad ezek után, ez sejteti a mű végét. Antigoné eközben a sziklasírba vonul, de halála előtt megtörik. Ekkor hangzik el a kommosz.

„Se gyászdal, se nászdal…”

Számára a halál rettenetté válik.

Ekkor érkezik Teiresziász, aki az isteneket és az igazságot képviseli. Azonban a türannosz lekezelően beszél vele, mikor a jós nyíltan figyelmezteti.

Kreón megtörik, és elgondolkozik Teiresziász javaslatán, miszerint el kellene temetnie Polüneikészt. Eddigre azonban Antigoné már felakasztotta magát, Haimón belehalt szerelme elvesztésébe, Euridiké pedig fia halála miatt vet véget életének.

Kreón a tragédia hallatán összeomlik. Azzal a lelki teherrel kell élnie, hogy saját hibájából elvesztette a családját. Egész végig a hübrisz irányította a tetteit. Számára csak a hatalom, és annak megtartása volt a cél.

Az Antigoné Szophoklész egyik leghíresebb költeménye. A műben kirajzolódik egy sorstragédia: A labdakidákon esett átok szűnik meg Antigoné halálával. A műből opera is készült. Az irodalmi műveknek nincs egyetlen, mindenki számára azonos értelmezése. A személyes véleményt befolyásolhatja az, hogy a befogadó milyen korban él, mennyi idős, milyen tapasztalatai vannak. Az Antigonét a különböző korok híres értelmezői is különféle módon közelítették meg.


Bocsi lehet, hogy késő, de én ezt írtam pár hete.

2018. jan. 27. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!