Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia érettségin mennyire...

Kémia érettségin mennyire kell pontosan kerekíteni?

Figyelt kérdés

Villányi példatárából csinálok feladatokat és állandóan 1-2 tizedesvessző pontatlanság van. Érdekelne, hogy érettségin elfogadják-e vagy nem?

A pontatlanság javarészt abból adódik, hogy egy feladatban egy nem kerek részeredményt 2 vagy 3 tizedes törtig írok le, és azzal számolok tovább, nem pedig azzal, ami a számológépben van. A példatár megoldásában meg a legtöbb szám úgy jön ki, ha pont a számológéppel kapott eredményekkel számolok.

Olyanokra gondolok, mint például én kaptam 35,34-et, a példatár meg 35,5-öt ír. Vagy például 0,64-et kaptam, a példatár meg 0,653-at ír.

Ez érettségin elfogadható vagy nem? Köszi a válaszokat.



2018. febr. 13. 19:31
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

"A pontatlanság javarészt abból adódik, hogy egy feladatban egy nem kerek részeredményt 2 vagy 3 tizedes törtig írok le, és azzal számolok tovább, nem pedig azzal, ami a számológépben van."


Na ez nagy baj. Ezt se kémiából, se matekból ne csináld. Van számológéped, mi szükséged ilyen szándékos hibákra?

2018. febr. 13. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Általános ökölszabály, hogy a számítást mindig annyi értékes jeggyel kell elvégezni, amennyivel a kiinduló adatok meg vannak adva(ha pl meg van adva 1,234g akkor tartani kell ezt a pontosságot), de ezt ha jól tudom csak emelten nézik, és ott is csak talán 2 pontot vonnak le a 100-ból, ha pontatlanok a számítások.
2018. febr. 13. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszi mindkettőtöknek.

De én arra gondoltam, hogy amikor van egy olyan szám, hogy 0,00004352666765, akkor ezt írjam le? :D Akkor oké, ha épp ezzel kell szorozni/ebből kell kivonna/ezt kell elosztani, csak akkor van baj, ha ezt kell kivonni vmiből/ezzel kell egy másik számot osztani, mert ugye ilyen esetekben ki kell törölni a számológépből.

Megpróbálok pontosítani azért. Mondjuk a matek sosem volt az erősségem, ez tény, de azért a kerekítés nem hittem volna, hogy ekkora ördöngösséget jelent.

2018. febr. 13. 21:04
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

A 2. válaszoló írását tudom én is megerősíteni, alapszabály, hogy a műveletekben szereplő számok értékesjegyei/helyiértékei a mérvadóak az eredménynél.

+-: arra a helyiértékre kerekítünk, amely mindegyikben szerepel. pl. 3,041+2,75=5,791-->5,79-re kerekítünk, mert a század az a helyiérték, amely mindkét értékben szerepel.

x/: az értékekben szereplő legkisebb értékesjegyre kell kerekíteni pl. 3.50x4,792=16,772-->16,8, hiszen 3 értékesjegyű a kisebb a két szorzótényező közül. ( A kiírt nullák is fontosak, hiszen pl. ha csak 3,5-öt írtam volna, az mindjárt csak 2 értékesjegyű lett volna, így az eredményt is 17-re kellene kerekíteni, tehát fontos a megadott számadatok pontos kiírása).

Fontos az értékesjegyek számolásának ismerete. pl. 0,014--2 értékesjegy, 1,014 pedig 4 értékesjegy.

2018. febr. 13. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
23%

Nem kell leírni. Vidd végig a képletet, és csak a végén számolj.

De legalább tanuld meg használni a számológép memóriáját. Oda beteszed a részeredményt, aztán előhívod.

Ezek a hibák elég nagyra meg tudnak nőni, semmi értelme direkt csinálni őket, ha egyébként meg tudod oldani a feladatot. Márpedig ha elvileg jól oldottad meg, és csak a kerekítésből van hiba, akkor nem lehetsz olyan buta, hogy ne tudd megtanulni rendesen a számológép használatát.

2018. febr. 13. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

"A pontatlanság javarészt abból adódik, hogy egy feladatban egy nem kerek részeredményt 2 vagy 3 tizedes törtig írok le, és azzal számolok tovább, nem pedig azzal, ami a számológépben van."

Ezzel nincs is probléma, téves az az elgondolás, hogy a számológép által kiadott összes jegyet ki kell írni. ( Gondolj csak bele, század, ezred grammok kimérése simán lehetséges a laboratóriumokban, de milliomod vagy milliárdod grammok kimérése azért nem egy reális kategória). A kisebb pontatlanságok az értékesjegyek tartásával korrigálhatók, szerintem csak ezzel lehet a probléma.

2018. febr. 13. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
61%
Persze, hogy nem kell kiírni az összes tizedesjegyet. Semmit sem kell kiírni, csak a végeredményt.
2018. febr. 13. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
52%

Ha a részeredmény nem egész szám, akkor vagy írd le tört alakban (tudományos számológépek így is meg tudják jeleníteni a számokat) ha tudod, vagy pedig számolj tovább a számológéppel és csak a végeredményt kerekítsd.


Ha részeredményekben levágod a tizedesjegyeket és kerekítesz, akkor azzal hibát követsz el, ezt meglepő módon úgy is nevezik, hogy: kerekítési hiba. Ez kevés szám esetén még annyira nem nagyon gáz, de amikor sok részeredményed van és mindegyiket megcsonkítod, akkor a végösszeg nagyon eltérhet az eredetitől.


Ha matematikailag korrekt akarsz lenni, akkor kerekítéskor az egyenlőség jel elé illik egy hullámvonalat is tenni, ezzel jelzed, hogy kerekítettél: pl.: PI~=3.15


Aztán hogy ebből érettségin mit várnak el és mit nem az más kérdés. Én úgy tudom, hogy kerekítési hiba az általában csak néhány pont levonást jelent, ha a számolások egyébként jók. Egyébként én 2 vagy max. 3 tizedesjegyig írnám ki a számokat, 3 már több, mint elegendő.

2018. febr. 13. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"De én arra gondoltam, hogy amikor van egy olyan szám, hogy 0,00004352666765, akkor ezt írjam le?"


Ilyen kicsi számot úgy szokás leírni, hogy 4,435*10^(-5). (vagy 4,4*10^(-5), ha két tizedesjegyig kéri a feladat).

2018. febr. 13. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
69%
Ha szàmolàs közben 4 èrtèkes jegyet megtartasz ès csak a vègèn kerekìtesz, akkor az nem okozhat nagy hibàt.
2018. febr. 14. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!