10^x+4^x-2×25^x=0 egyenlet megoldása R-ben?

2018. márc. 12. 16:36
 1/4 anonim ***** válasza:

Átírva:

[link]


Sajnos hirtelen nem látom a megoldást, de az kapásból látszik, hogy x=0 megoldása. Gyanús, hogy más nincs is, de ezt még bizonyítani kellene.

2018. márc. 12. 17:13
 2/4 A kérdező kommentje:

Nekem összejött, hogy felírjam:

4^x=2^2x

25^x=5^2x

2018. márc. 12. 17:23
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

10^x + 4^x = 2*25^x


Leosztod 10^x-ennel:


1 + (4/10)^x = 2*(25/10)^x


1 + (2/5)^x = 2*(5/2)^x


Ez egy tök jó alak, mert 2/5 és 5/2 reciprokok.


Helyettesítsük be a

a = (2/5)^x -et, a>0:


1 + a = 2*1/a /*a

a+a^2 = 2

a^2+a -2 = 0


Ennek a megoldásai a=-2 és a=1.

a=-2 nem jó, mert (2/5)^x>0


(2/5)^x = 1

x=0


Ez valóban megoldás, és más megoldás nincs.

2018. márc. 12. 22:56
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, sokat segítettél, én sehogy nem tudtam rájönni!
2018. márc. 13. 10:01