Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mit jelent az MHC? (biológia,...

Mit jelent az MHC? (biológia, immunrendszer)

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy hisztokompatibilitási komplexet jelent, de pontosan mi ez? Ez egy sejt? Vagy egy molekula? Ha molekula, akkor hogyan keletkezik és milyen sejtek állítják elő, és pontosan mi a szerepe?

Én eddig úgy tudtam elképzelni, hogy valami olyasmiről lehet szó, hogy egy receptor felismeri az antigént, aminek hatására egy génszakaszról megindul egy transzláció, és így keletkezik az MHC. De abban sem vagyok biztos, hogy ez pontosan mit jelent, hiába keresgéltem az interneten, olyan bonyolult szakszövegeket találtam, aminek a felét sem értettem, de nagy szükségem volna most erre a tudásra, mert holnap dolgozatot írok az immunrendszerből, és ez a bizonyos MHC elég sok helyen visszaköszön, bemagolni meg nem szeretném, mert annak nem látom sok értelmét. Ha valaki ki tud segíteni egy válasszal, annak nagyon szépen megköszönném. (:



2018. ápr. 16. 19:26
 1/7 anonim válasza:
100%
[link] Ezen az oldalon van egy egész érthető meghatározás.
2018. ápr. 16. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Olyan fehérje a saját sejtek felszínén, amit az immunrendszer felismer sajátként, így "tudja", hogy az ellen nem kell immunválaszt adni.
2018. ápr. 16. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Az MHC egy fehérje. Van egy speciális képessége: a sejtben lebontott fehérjék apró darabkái (8-12 aminosav hosszú peptidek) bele tudnak illeszkedni az MHC felszínén található vályúba. Ezután az MHC kimegy a sejtmembránba úgy, hogy ez a vályú a benne levő peptiddel a sejtből kifelé nézzen. Ezt a részét ellenőrzik bizonyos immunsejtek receptorai. Ha olyan peptidet látnak, amihez nem szoktak hozzá, akkor megtámadják a sejtet, hiszen ha egy sejtben ismeretlen peptidek vannak, akkor az lehet hogy vírusos, beteg, stb.


Amit fontos tudni, hogy több MHC gén van (az emberben a főbb gének neve HLA-A, B, C, és egy másik fajtája a HLA-DP, DR, DQ) és ezeknek a géneknek rengeteg különböző allélja van. Így az emberek többnyire eltérő allélokat örökölnek az apjuktól és az anyjuktól.


A legtöbb allélnak kicsit más-más alakú a vályúja, így más peptidek tudnak beléjük illeszkedni. Ez azért jó, mert ha sokféle MHC allélod van, akkor sokféle peptidet tud a sejt "megmutatni" az immunrendszer felé, és az immunrendszer így többet lát a sejtben zajló dolgokból, könnyebben tud reagálni ha valami gebasz történik.


Most a számokra nem emlékszem, de tudom hogy azok az emberek akik ugyanazokat az allélokat öröklik a szüleiktől (azaz homozigóták a HLA gének többségén), lényegesen nagyobb valószínűséggel lesznek rákosak életük folyamán. Mivel kevés különböző alléljuk van, kevesebb féle peptidet tudnak a sejtjeik bemutatni az immunrendszernek, ami így könnyebben elsiklik afelett, ha baj van.

2018. ápr. 17. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A nevéről meg annyit, hogy a szerv-, szövet- és őssejtátültetésben játszott szerepe miatt hívják így. Csak olyan allograftot tud befogadni a szervezeted, aminek a donorja ha nem is azonos, de legalább hasonló MHC allélokat hordozott, mint te. Ahogy fent írták, a prezentált peptidek allélonként eltérőek, így ha az allograftban más MHC allélok vannak, azok más peptideket fognak prezentálni a sejtfelszínen. Ez ingerli az immunrendszert, és kilökődhet a szerv.
2018. ápr. 17. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

És még annyit, hogy MHC fehérjék (legalábbis az I osztály, azaz az A-B-C gének) szinte minden sejtben termelődnek. Pár kivétel van, pl vörösvérsejt.


A II osztály (DP-DQ-DR) csak bizonyos immunsejtekben termelődik, és az nem a sejt állapotát hanem a bekebelezett kórokozókat jelzi, de ebbe már felesleges belemenni.

2018. ápr. 17. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

MHC II tehát csak azoknak a sejteknek van a felszínén, amik antigén prezentáló sejtek? Például a makrofágok felszínén?

Egyébként minden választ nagyon szépen köszönök!!! (:

2018. ápr. 18. 11:16
 7/7 anonim ***** válasza:
Pontosan. Az MHC I a belső, az MHC II a külső antigének prezentálásáért felel. Emiatt az előbbi minden sejtben aktív, az utóbbi csak azokban, amiknek kifejezetten az antigén prezentálás a dolga.
2018. ápr. 18. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!