Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a határértéke ennek a...

Mi a határértéke ennek a sorozatnak ( (2*x+7) / (2*x+1) ) ^ (x/6)?

Figyelt kérdés
Az lenne a lényeg hogy ne használjunk deriválást vagy L'Hopital szabályt mert azzal én is meg tudtam oldani csak mivel azt még nem adták le a suliban ezért nem használhatom

2018. máj. 18. 12:51
 1/2 anonim ***** válasza:

Ugye az (1 + a/n)^n típusú határértékkel már tudnánk valamit kezdeni (annak van neve is, e^a).


Az alapban vonjunk le a számlálóból 6-t, de hogy ne változzon, adjuk is hozzá:

((2*x + 1 + 6)/(2*x + 1))^(x/6) = (1 + 6/(2*x + 1))^(x/6).

A 2*x + 1-et nevezzük el n-nek, ekkor x = (n – 1)/2:

(1 + 6/n)^(n/12 – 1/12).

Innét megy?


(((> „mivel azt még nem adták le a suliban ezért nem használhatom”

Végső soron ez jogos, mert ugye a deriválást határértékkel definiáljuk, így ha ezzel vezeted le, akkor az a saját farkába harapó kígyó: nem bizonyíthatsz egy állítást úgy, hogy felteszed, hogy az igaz.

ProTip: vezesd le a deriválást és a L'Hospital-szabályt, és csináld csak azért is azzal. Lehet, hogy több munka, de abból is tanulsz.)))

2018. máj. 18. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

köszi igen onnan már meg is lett :)

L'Hopital-lal is megcsináltam ("kicsit" hosszabb)

2018. máj. 18. 14:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!