Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valószínűség számítás! Teljese...

Valószínűség számítás! Teljesen elakadtam. Hogyan számoljam ki?

Figyelt kérdés

Itt a VB láz, és tippmixhez készítenék egy kis Excel-es segédletet, de szégyen szemre elakadtam egy látszólag röhejes dolognál.


A golyó jelenti a meccset, a zöld színű a győzelmet, a piros a vereséget.



3 húzás van

_ _ _


Azt keresem, hogy 3 pirosat egybe kihúzni mennyire valószínű:

___________


Ha 10 golyóm van összesen, melyból 6 zöld, 4 piros, akkor az összes lehetőség kihúzni visszatétel nélkül:


10*9*8


Három piros esélye egymás után:


4*3*2


Viszont ha 100 golyóra cserélem ugyanezekkel az arányokkal:

100*99*98


és 40*39*38 adódik


Előbbi esetben 3,3% a piros golyó esete (24/720), utóbbi esetben 6,1 % (59.280/970.200)


Ennél a pontnál teljesen becsavarodtam, hiszen azt gondoltam volna, hogy a % megegyezik majd, de mégsem.


Mit nézek be, mert leellenőriztem és tényleg így adódik, és tényleg szégyellem, remélem nagyot koppan majd.


2. kérdésem ebből adódik:


- ha nem golyókkal képzelem el, hanem arányokkal (a 6 zöld golyó jelentette a 60%-os tipp pontosságot) akkor hogyan tudom ezt matematikailag megfogalmazni?


0,01

0,02

..

0,60

0,61

stb


Például a 0,60-as sort véve, hogyan alakul a 3 piros golyó kihúzásának esélye?

Gondolom nem 0,60*0,59*0,58 :-)


Köszönöm előre is! Legyen szép estétek :-)


2018. jún. 17. 22:58
 1/3 anonim ***** válasza:

> „Viszont ha 100 golyóra cserélem ugyanezekkel az arányokkal:”

Kicsit látványosabb lesz, ha megpróbálod 5 golyóra cserélni, ugyanezekkel az arányokkal. Szóval annyi a baj, hogy amikor kiveszel egy golyót, úgy hogy nem teszed vissza, akkor megváltoztatod az arányt.


> „ha nem golyókkal képzelem el, hanem arányokkal (a 6 zöld golyó jelentette a 60%-os tipp pontosságot) akkor hogyan tudom ezt matematikailag megfogalmazni?”

Ugye ilyenkor nincs is nagyon értelme visszatevés nélküli esetnek (legalábbis én azt kapásból nem tudom elképzelni). Amúgy visszatevéses esetben, ha 40%, hogy nem zöld, akkor annak az esélye, hogy 3-szor egymás után nem zöld egyszerűen 0,4^3. Avagy ha p eséllyel zöld, akkor (1 – p)^3 eséllyel lesz háromszor egymásután piros.

2018. jún. 17. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod!


Elmélkedem rajta de nagyon jónak tűnik :-)

Nem tudom miért akartam visszatevéses módszerrel megoldani, talán azt könnyebb volt elképzelni elsőre.

2018. jún. 17. 23:45
 3/3 A kérdező kommentje:
tevés nélküli*:-)
2018. jún. 17. 23:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!