Mi ennek az egyenletnek a megoldása?


2(x - 3) + 4(x + 1) = 5(x - 1) + x + 3


Illetve egy másik kérdésem, hogy ezt a másodfokú egyenletet miért nem kell a másodfokú megoldóképlettel megoldani? Miért lehet anélkül is megoldani?


3(y^2 - 1) - 5y = 6 + (2y - 5)y


2018. júl. 15. 22:20
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
A #8-ban lévő egyenlet grafikusan is könnyen látható. Azonos tengelymetszet mellett két különböző meredekségű egyenes csak az y tengelyen metszi egymást. Azaz x=0 a megoldás, ezt látjuk.
2018. júl. 16. 12:56
 12/17 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2018. júl. 16. 13:02
 13/17 A kérdező kommentje:
És hogy lehet az egyenletet úgy rendezni, hogy x = 0 legyen a megoldás? Mert próbálkoztam vele, de sehogy sem ment! Osztottam, de a végén is csak az jött ki nekem, hogy (5/4)*x = x , nem tudtam a számokat eltüntetni onnan, hogy csak x meg csak 0 legyen.
2018. júl. 16. 13:05
 14/17 Angelo84 ***** válasza:

5x = 4x

5x - 4x = 0

x*(5-4) = 0

x = 0

2018. júl. 16. 13:56
 15/17 anonim ***** válasza:

#13 jó amire jutottál, azaz helyes hogy (5/4)*x = x.


Innentől a feladatot két felé kell bontani:


1.lehetőség: feltesszük hogy x zérustól különböző, ekkor szabad osztani vele, azaz


5/4=1 adódik. Ez ellentmondás, amiből következik a


2.lehetőség: azaz hogy x=0. Ekkor 0=0 alakú az egyenlet, ami azonosság, tehát valóban az x=0 a jó megoldás.


A következő lépés hogy belátjuk, hogy nincs más megoldás.


Ehhez a jobboldalt zérusra kell rendezni, azaz


[(5/4)-1]*x=0, azaz (1/4)*x=0.


Szorzat értéke csak úgy lehet zérus, ha legalább egy tényező zérus. Mivel 1/4 =/=0, ezért szükségképpen x=0 fennállása szükséges.


Ebből rögtön látjuk, hogy más megoldás nem létezik.

2018. júl. 16. 20:20
 16/17 A kérdező kommentje:

Nekem az a megoldás jobban tetszik, amit a #14 mutatott.


Köszönöm a válaszokat!

2018. júl. 16. 20:24
 17/17 anonim ***** válasza:

5x - 4 = 4x - 4

5x = 4x


Igazából itt az a kérdés, hogy mi az a szám, amit ha megszorzol 4-el, akkor ugyanazt kapod, hogy ha megszorzod 5-el. Ha végiggondolod, ez csak a 0 lehet.


Egy egyébként, ha az egyenletből kivonsz 4x-et, akkor ez lesz:


5x = 4x /-4x

x = 0

2018. júl. 16. 20:56
1 2