Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ennek az egyenletnek mi a...

Ennek az egyenletnek mi a kikötése?

Figyelt kérdés

Az x/(x-5) = 8/(5-x)


egyenletnek mi a kikötése? Arra gondoltam, hogy:


x/(x-5) = -8/(x-5)


és akkor csak az (x-5)-re kell kikötést írni. De mivel az alapegyenletben (5-x) szerepel, ezért nem tudom, hogy arra is kell-e kikötést írni.


----------------


Tehát a kérdésem, hogy két kikötést kell-e írni, vagy csak egyet, akkor is, hogyha a jobboldalt negatívvá teszem?


2018. júl. 25. 18:10
 1/3 anonim ***** válasza:
70%

Gondold át logikusan:

A nevezőben nem lehet nulla. Akár az X-5-öt, akár az 5-X-et nézed, ugyanúgy X≠5 jön ki.

Egyébként mindig az alapegyenlet nevezőit kell megvizsgálnod, jelen esetben mindkettőt.

2018. júl. 25. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Valakitől megkérdeztem, és azt írta nekem, hogy:


"Mivel az átalakítások ekvivalensek, tulajdonképpen ugyan arról az egyenletről van szó. De a kiindulási pontban még nem biztos, hogy van értelme bármit is felírni. Akkor írd fel a kikötést, amikor szükséged van rá, oda, ahol már tudod, hogy szükséges."

2018. júl. 25. 18:50
 3/3 anonim ***** válasza:

"De mivel az alapegyenletben (5-x) szerepel, ezért nem tudom, hogy arra is kell-e kikötést írni."


Ha nagyon büfé vagy, akkor nem kell. De mivel idejöttél megkérdezni, így szerintem nem vagy annyira büfé. :)

Azt javaslom, hogy ne akard lespórolni a kikötést!

Kikötést akkor írjuk fel, mielőtt bármilyen átalakítást végeztünk volna.


Szépen felírod, hogy

1) kikötés:

5-x = 0

x=5


2) kikötés:

x-5 = 0

x=5


3) Összenézed a két kikötést:

Wow, mindkét esetben az jött ki, hogy kikötjük x nem 5.

2018. júl. 26. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!