Hogyan kezdjek hozzá?

Figyelt kérdés

"Egy táblára fölírtuk a pozitív egészeket 1-től 100-ig. Minden lépésben kiválasztunk két tetszőleges táblán lévő számot, és a számtani közepükkel helyettesítjük. Az eljárás

során egyszer csak azt tapasztaljuk, hogy a táblán szereplő számok mind megegyeznek. Mi lehet ez az azonos érték?"


Ezt kaptam házinak. Hogyan kezdjek ehhez hozzá?



2018. szept. 4. 16:39
 1/3 Baluba ***** válasza:

Számomra nem világos, hogy ha egy adot pillanatban kiválasztjuk a 2 számot, akkor az átlagukat kétszer írjuk föl, vagy csak egyszer?


Ha kétszer, akkor vedd észre, hogy valami állandó marad: a két törölt szám összege éppen annyi, mint a számtani közepük kétszer.


Ha egyszer írjuk föl az átlagot a két szám helyett, akkor a feladat elég összetett, nem túl szép, és szerintem nincs határozott válasz a kérdésre, több megoldás is lehetséges. Ezzel a szabállyal legfeljebb 99 lépést tehetünk (ekkor 1 szám marad), így csak véges sok eset van, amit számítógéppel könnyű végigszámoltatni (kézzel persze túl sok).

2018. szept. 4. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Az utóbbi eset, amikor egyszer írjuk fel. A kézi végigszámolásra jutottam én is csak reméltem, hogy van ennél rövidebb megoldás is.
2018. szept. 4. 19:57
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válasz! :)
2018. szept. 4. 19:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!