Sakk az végesjáték?

Figyelt kérdés

2018. dec. 18. 21:34
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Mit értünk "végesjáték" alatt?
2018. dec. 18. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
44%

Felteszem, hogy végesjáték alatt azt érted, hogy mindig létezik olyan lépés, amely után valamelyik játékos már nem tud szabályosan lépni. Ilyen szempontból nem véges játék, mivel ha a két király marad a táblán, akkor ők mindig tudnak szabályosan lépni, így a játék nem lesz véges minden esetben.

Ha a kérdéshez azt a kritériumot is hozzávesszük, hogy egy játék alatt ugyanaz az állás kétszer nem jöhet létre (például a huszárokkal nem lépegethetünk oda-vissza az elején), akkor nem nehéz belátni, hogy végesjátékról beszélünk; számoljuk ki, hogy a bábukat hányféleképpen lehet felpakolni a táblára; a készlet 32 bábuból áll, a sakktábla 64 mezőből.

-0 bábut triviálisan egyféleképpen tudunk felrakni.

-1 bábut (64 alatt a 32)-féleképpen tudjuk felrakni.

-2 bábut (64 alatt a (32 alatt a 2))*2!-féleképpen tudjuk felrakni. Először a 32 bábuból választunk ki 2-t, azoknak választunk 2 mezőt, és azokat az összes lehetséges módon felrakjuk a táblára.

-3 bábut (64 alatt a (32 alatt a 3))*3!-féleképpen lehet felpakolni.


Ebből már nem nehéz rájönni, hogy n bábut (64 alatt a (32 alatt az n))*n!-féleképpen lehet felrakni. Tehát a táblát


32

sum ((64 alatt a (32 alatt az n))*n!)

n=0


-féleképpen lehet megpakolni a bábukkal (a fenti esetben számoltakat összeadjuk).


Nyilván ez egy durva felső becslés a szabályos állások számára, de igazság szerint a feladat szempontjából lényegtelen, mert azt kell megmutatnunk, hogy véges sok állás keletkezhet csak. Értelemszerűen a fenti összeg véges, mivel természetes számokat adunk össze véges sokszor, tehát az összeg is véges lesz. Így ha állásismétlődés nem jöhet létre, akkor a játék egyszer véget fog érni.

2018. dec. 19. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:
Véges játék helyett szerintem a végjátékot érted, ami a sakkjátszma egyik része lehet, ha lecserélődnek a vezérek/királynők, és még pár könnyűtiszt vagy nehéztiszt. Vagyis amikor már kissé letisztul az állás.
2019. márc. 14. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Szerintem nem keverem. Matematikai szempontból kérdeztem...javíts ki ha te is arról beszélsz :S
2019. márc. 16. 21:39
 5/5 anonim válasza:
3 vagyok, bocs igazad van!
2019. ápr. 14. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!