Hogy kell kiszamolni egy fuggveny ertekkészletét és értéktartományát?

Figyelt kérdés

Nagyon nem értem ;( segítsen valaki légyszi!

f(x)=2*|x+3|-4 —> abszolútérték függvény

f(x)= -4x+3 —> elsofoku fuggvény

f(x) = x a masodikon —>másodfokú fuggveny

Ezeknek kellene kiszamitani az Ékkészletét+ é.tartomanyat

Köszönöm előre is ;))))



2019. jan. 16. 16:44
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

[link]


Levetited a fuggveny kepet az Y tengelyre, amik szamokat metsz az Y tengelyen az lesz az EK. Masszoval: ha behelyettesitel egy szamot a fuggvenybe es kiszamolod, akkorm ilyen ertekek johetnek ki?


Ha az X tengelyre vetited az lesz ez ET. Magyaran milyen szamokat lehet behelyettesiteni X helyere. Pl. a fotomon barmilyet be lehet, de van olyan fuggveny ahol pl. nullaval osztas lenne benne, ott pl. a 0 ki van zarva a tartomanybol.

2019. jan. 16. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Két kérdést kell feltenned magadban, miután felrajzoltad a függvényt:


1.) Értelmezési tartomány (vagy értéktartomány, ha te így hívod):

Mely "x" értékekhez van hozzárendelve valami?


2.) Értékkészlet:

Mely "y" értékekhez van hozzárendelve valami?


Értelemszerűen a megoldást intervallumjelöléssel célszerű megadni, gondolom azt a részét érted a dolognak.


Egyébként a teljes négyzetté alakítás és utána a függvény felrajzolása az megy? Mert ha nem, akkor ott kéne kezdenünk.

2019. jan. 16. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

"Mely "x" értékekhez van hozzárendelve valami?"


Nem inkább "Mely "x" értékek vannak hozzárendelve valamihez?"?

2019. jan. 16. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
#3: Örülök, hogy megpróbáltál belém kötni, de a te megfogalmazásod ekvivalens az enyémmel...
2019. jan. 16. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

"a függvény felrajzolása az megy?"

[link]

2019. jan. 16. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Köszi az eddigieket a felrajzolas es a leolvasas megy, de nekunk a tanar valami kifele es befele nyilo kapcsos zarojeleket irt fel oran mikor Ertekkeszletet kellett megallapitani es nem tudom mi alapjan van hogy merre nyilik a kapcsos zarojel
2019. jan. 16. 19:43
 7/12 anonim ***** válasza:

4-es; nem kötöttem beléd, csak azt hittem, elírtad. De ezek szerint nem.

Igen, az y->x koordináta-rendszerben x-hez van hozzárendelve valami. De ugyanabban a koordináta-rednszerben nem mondhatjuk azt, hogy x-hez van rendelve y és y-hoz van rendelve x, mivel csak az egyik igaz (és általában x->y szokott lenni).

És érdemes úgy fogalmazni, hogy azzal ne kavarjuk meg a kérdezőt, mivel láthatóan nem megy neki ez a témakör, és ha az elején zavar van, akkor a későbbiekben sem fog kitisztulni a kép.

2019. jan. 16. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
A hagyományos felírásnál x-hez rendelünk hozzá y-t, tehát inkább a 2.) megfogalmazásom volt megtévesztő, nem? Azt csak azért írtam úgy, mert középiskolában még tudtommal nem tanítják az algebrai hátterét a dolognak (mi minek az őse/képe), tehát ennyi ferdítés még talán belefér, cserébe könnyebben felidézhető a két mondat közötti különbség.
2019. jan. 16. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Nem, x-et rendeljük;


x |-> f(x), ahol a kettő között "talpas nyíl" van.

Avagy x |-> y.


Úgy gondolom, hogy már a legelején fontos tisztázni, hogy ki kihez van hozzárendelve, emiatt igazítottam helyre az általad leírtakat.

2019. jan. 16. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Még mindig nem értelek, mert a felírásod azt jelenti, hogy "x-hez hozzárendeljük f(x)-et avagy x-hez y-t" és én pontosan ezt írtam az 1) pontban. Ilyen szempontból inkább a 2) pontom megtévesztő, ahol azt írtam, hogy "y-hoz hozzárendeljük x-et", de igazából ha tudjuk (rögzítjük), hogy a leképezésben az "y" a második elemet jelöli (x,y), akkor hellyel-közzel még elmegy ez a megfogalmazásmód is.
2019. jan. 16. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!