Mekkora a gömb térfogata, ha két egymástól 17 centiméterre lévő párhuzamos körmetszetének sugara 5cm és 12cm?


2019. jan. 25. 10:30
 1/1 anonim ***** válasza:

A távolságot x és 17-x-re osztja a kör középpontja. Onnan indul ki a sugár.

Innen a sugarat két egyenlettel felírod (nem tudok négyzetet írni úgyhogy az érthetőség kedvéért szorzással írom), használod a pitagorasz tételt ahol a körlapok sugara az egyik befogó, a körlapok és a kör középpontjának a távolsága a másik befogó, a sugár meg az átfogó:

r*r=5*5+x*x

r*r=12*12 + (17-x)(17-x)

Innen az egyenlet:

5*5+x*x = 12*12 + (17-x)(17-x)

számolva, egyszerüsítve x=12 lesz

Innen az r=13

és innen a gömb térfogatát ki tudod számolni, 9198,106... fog kijönni ha jól számoltam.

2019. jan. 25. 12:21