Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Improprius integrálos feladat...

Improprius integrálos feladat megoldása?

Figyelt kérdés

Számítsa ki az alábbi improprius integrált!


∫ ((Arctg x)/(1+x^2))*dx

0



2019. márc. 6. 17:49
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
"Improprius" nélkül ki tudnád integrálni?
2019. márc. 6. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Hát ha jól csináltam, akkor ((arctg^2 (x))/2)+C
2019. márc. 6. 18:33
 3/8 anonim ***** válasza:
79%

Lássuk, mint mond a WolframAlpha:


[link]


Szóval igen.


A következő kérdés, hogy tudod-e, hogyan kell Riemann-integrálni, vagyis egy adott intervallumon. Felteszem, hogy az is megy, tehát valami ilyesmit kellene leírnod 0-tól végtelenig:


(arctg^2 (végtelen))/2 - (arctg^2 (0))/2


Értelemszerűen az első tag ilyen formában nem létezik, de azt megtehetjük, hogy legyen x=z, ahol z->végtelen, tehát:

lim ((arctg^2 (z))/2 - ((arctg^2 (0))/2

z->végtelen


Azt tudjuk, hogy az arkusztangens határértéke a végtelenben pi/2, ennek stílszerűen a négyzete pi^2/4-hez tart, tehát az első tag értéke pi^2/8. A második tag értéke 0, pi^2/8 - 0 = pi^2/8, tehát az improprius integrál értéke pi^2/8.


Wolframalpha szerint:

[link] +x%3D0+to+inf

2019. márc. 6. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
77%

Lényegében jó az előző válaszoló megoldása.


Egy kiegészítést tennék, ami a formai szabatosságra vonatkozik: Improprius integrálnál a végtelen integrációs határokat egy betűvel jelöljük, pl. ß-val, és az egész integrál elé a lim ß->inf jelölést tesszük ki, hiszen a korrekt matematikai definíció ez.



Egy kérdés: Hogyan írtad be ide az integráljelet és az integrációs határokat is, hogy ilyen jól néz ki még formailag is?

2019. márc. 6. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


A jeleket illetően. Rákerestem, hogy infinity symbol és a wikipédiáról kimásoltam a jelet. Ugyan ezt tettem az integrállal.


∞ (átmásoltam az infinity symbol-t+enter)

∫ (átmásoltam az integral symbol-t+enter)

0 (simán beírtam a számot)


Linkek:

[link]


[link]

2019. márc. 6. 22:35
 6/8 anonim ***** válasza:

Na ez a szimbólumátmásolás jól hangzik. Ha megengeditek, kísérletezem egy kicsit.


∫ e^(-x^2)dx

0

2019. márc. 7. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Na ez egész jó lett. Mondjuk hogy a Gauss-integrálban a kitevőt hogyan kéne rendesen megjeleníteni, azt nem tudom...
2019. márc. 7. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

²

Ha másra nem, erre legalább jó a GeoGebra... ALT+2, aztán kimásolod.

[link]

2019. márc. 8. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!